Płaca minimalna nie zaszkodzi Niemcom

KŁ, The Local, AP
10-04-2014, 14:59

Prawnik, który płacił swoim pracownikom nieco ponad 1,5 EUR za godzinę został pozwany przez państwo z zarzutem wykorzystywania podwładnych, chociaż na razie w Niemczech nie ma płacy minimalnej.

Marnie opłacani pracownicy zarabiali poniżej minimum egzystencjalnego w związku z czym pobierali pieniądze z urzędu pracy.  Urząd pracy doszedł jednak do wniosku, że wykwalifikowani pracownicy nie powinni tak mało zarabiać i postanowił pozwać prawnika.

Od przyszłego roku niemieccy pracodawcy będą mieli już wyznaczone minimalne stawki godzinowe. Będzie to aż 8,5 EUR, czyli znacznie więcej niż płacił pozwany przez urząd prawnik.

Aż cztery think tanki są jednak zdania, że nowe przepisy nie będą miały negatywnego wpływu na wzrost gospodarczy.

W czwartek Joint Economic Forecast Project Team podniósł prognozę wzrostu dla Niemiec za ten rok do 1,9 proc. z 1,8 proc. w październiku. Zespół przewiduje również mocniejszy wzrost w 2015 r., który ma wynieść 2,5 proc. Dla porównania, w ubiegłym roku największa gospodarka w Europie odnotowała zaledwie 0,4-procentowy wzrost PKB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ, The Local, AP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Płaca minimalna nie zaszkodzi Niemcom