Plan Fedu wywołał euforię wśród inwestorów

Marek Druś
opublikowano: 12-03-2008, 00:00

Zapowiedź wpompowania do 200 mld USD przez Fed w rynki finansowe wywołała euforię na giełdach. Indeksy w Europie mocno skoczyły. Branżowe wskaźniki banków i spółek ubezpieczeniowych rosły o blisko 4 proc. Inwestorzy uwierzyli, że liberalne podejście Fedu do zabezpieczenia pożyczek pozwoli odmrozić rynek kredytowy i uniknąć odpisów wartości aktywów.

Mocno drożały akcje UBS — instytucji poturbowanej przez obecny kryzys finansowy. Wcześniej nastroje w Europie poprawił nieoczekiwany wzrost wskaźnika ZEW, pokazującego nastroje niemieckich inwestorów. Popytem cieszyły się akcje spółek surowcowych, co wiązało się z rekordowymi notowaniami ropy i metali.

Sesje w USA zaczęły się dużymi wzrostami indeksów. O ponad 100 proc. rósł kurs udzielającego kredytów hipotecznych Thornburg Mortgage, o którym spekulowano niedawno, że może ogłosić niewypłacalność.

Marek Druś

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu