Plast - Box obiecuje poprawę

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 16-02-2005, 00:00

Spółka nie wykonała nawet obniżonej prognozy na 2004 r., ale twierdzi, że niekorzystne trendy już się odwracają.

Plast-Box, specjalizujący się w produkcji opakowań z tworzystw sztucznych, zapowiadał, że w 2005 r. osiągnie 55 mln zł przychodów i 5 mln zł zysku netto.

— Podtrzymujemy tę prognozę — mówi Dariusz Wilczyński, dyrektor finansowy spółki, która w 2004 r. zarobiła tylko 774 tys. zł, choć pierwotnie obiecywała 3 mln zł, a potem 1,5 mln zł.

Kwartał na obserwacje

Kiepski wynik to w głównej mierze efekt wzrostu cen ropy, a co za tym idzie — wykorzystywanych przez Plast-Box surowców. Poza tym pomarańczowa rewolucja na Ukrainie opóźniła zakończenie inwestycji na tamtym rynku i aby utrzymać klientów, trzeba było słać wyroby z Polski ze stra- tami.

— Do szacunków na ten rok odniesiemy się po pierwszym kwartale, ale możliwe, że nie trzeba będzie ich zmieniać, bo niekorzystne trendy już się odwróciły — tłumaczy Dariusz Wilczyński.

Chodzi o to, że klientom Plast-Boxu pokończyły się zapasy opakowań i muszą przystać na wyższe ceny. To zresztą jest obserwowane w całej branży. Jednocześnie surowce zaczęły tanieć. Ale nawet jeśli te tendencje się utrzymają, to na dywidendę nie ma raczej co liczyć jeszcze przez trzy lata. Spółka widzi po prostu lepsze możliwości wykorzytania gotówki.

Na Wschód

Ponieważ krajowy rynek jest nasycony, Plast-Box myśli o szybkim rozwoju za wschodnią granicą.

— Do fabryki na Ukrainie już pojechały maszyny. Rozruch nastąpi w najbliższym czasie, na pewno w pierwszym kwartale — dodaje dyrektor finansowy.

Nowy zakład ma generować około 6 mln zł rocznego przychodu, przy znacznie wyższej marży niż w kraju. Eksport, który obecnie stanowi 36 proc. sprzedaży słupskiej firmy, ma w ciągu dwóch lat wzrosnąć do 50 proc. Mając przyczółek na Ukrainie Plast-Box chce wejść także na inne okoliczne rynki, z Rosją włącznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Plast - Box obiecuje poprawę