Plaża przeraża

Marlena Gałczyńska
27-06-2003, 00:00

Rany boskie, co się ze mną stało! Jak ja się pokaże taka na plaży? — te zmory późną wiosną i wczesnym latem dręczą wiele kobiet. Jeśli to nie urojenie i rzeczywiście na ciele przybyło fałdek, najlepiej uśmierzyć wstyd: efekt przyniesie odpowiednio dozowany wysiłek. Albo wizyta u lekarza czy psychoterapeuty.

Powrót do dobrej kondycji fizycznej, redukcja nadwagi, uporczywego cellulitu czy rozstępów wymagają konsekwencji, a nie nagłego zrywu. Kiedy — mimo trudu — efektów jakoś brak, warto zwrócić się do lekarza. Może winowajcą nie jest wilczy apetyt czy tryb życia, lecz nieuświadomiona cukrzyca lub zaburzenia hormonalne?

— Jeśli tak, to odchudzanie jest szczególnie ryzykowne. Warto oddać się pod opiekę dietetyka czy fachowców z Instytutu Żywienia. Ludzie z nadciśnieniem, chorobą wieńcową i po zawale muszą pamiętać, że wysiłek fizyczny mogą sobie aplikować pod kontrolą lekarza. Przed kuracją odnowy należałoby zrobić RTG klatki piersiowej, EKG, badania biochemiczne krwi i moczu. A przed opalaniem osoby z barwnikowymi znamionami na ciele winny odwiedzić dermatologa. Niektóre pieprzyki i narośla trzeba usunąć chirurgicznie, z uwagi na niebezpieczeństwo czerniaka — wyjaśnia dr Marek Sikora z Prywatnego Instytutu Zdrowia i Urody w Warszawie.

Ciało w formie

Jeżeli lekarz zezwoli, droga do klubu fitness staje otworem. Dobry trener pokaże jak, ile i co ćwiczyć — krótko mówiąc: nie pozwoli zrobić sobie krzywdy.

— Aby osiągnąć choć minimalny efekt, trzeba trenować co najmniej dwa razy w tygodniu. I stosować dietę, regularnie się odżywiać. Początkującym polecam najprostszy program, choćby ABF — czyli ćwiczenia na brzuch, pośladki i uda. Po rozgrzewce — kształtowanie i wysmuklanie poszczególnych partii ciała i wzmacnianie kręgosłupa. Dla nawykłych do aktywniejszego ruchu wskazane są — uczy ich instruktor — zajęcia typu Hi-lo, oparte na choreografii: prowadzą do spalania tlenowego, a zatem likwidacji tłuszczu. W Hi-lo mieszczą się rozmaite formy taneczne — jak latino, afro czy boxaerobic. Inni niech spróbują sił w stepie. Zawsze lepiej wybierać grupy mniej zaawansowane, z programem ćwiczeń dostosowanych do naszych możliwości. Wytrwać. I stopniowo podnosić poprzeczkę — mówi Joanna Bosiacka, trenerka aerobiku w poznańskich klubach Precor i Dynamix.

W miesiąc schudnąć przed letnim sezonem? Trudno. Ale da się ciało ujędrnić. Gabinety odnowy biologicznej opracowują programy, dostosowane do problemów konkretnej osoby.

Chociaż skóra

— Pielęgnację ciała najlepiej rozpocząć od detoksykacji. Gruntownie oczyści organizm z toksyn, nagromadzonych wskutek złego odżywiania, zanieczyszczenia środowiska i niehigienicznego trybu życia. Zabiegi z wykorzystaniem mikronizowanej algi także nawilżają i remineralizują skórę. A co potem? Zależy od indywidualnych przypadków. Walcząc z cellulitem na przykład, najpierw rozpoznajemy jego stopień, podłoże i wówczas proponujemy stosowne zabiegi. Zawsze zaczynamy peelingiem ciała, by usunąć martwe komórki naskórka i przygotować ciało do dalszej pielęgnacji. Klient ma do wyboru maski, kąpiele z dodatkiem alg morskich bądź soli, masaże i zabiegi z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury — wyjaśnia Rusłana Tkaczuk, konsultant Instytutu Thalgo.

Uwaga, hochsztaplerzy!

Zabiegi wyszczuplające w salonach odnowy z pewnością są pomocne, ale nie należy podchodzić do nich bezkrytycznie. Lekarze są bowiem zdania, że nad rynkiem usług terapii niekonwencjonalnej i gabinetów medycyny alternatywnej nie ma w Polsce kontroli.

— Decydując się na odnowę biologiczną, należy wybrać znane, renomowane gabinety, w których klientowi towarzyszy instruktor. W żadnym wypadku nie wolno testować niesprawdzonych nowości — jak np. zabieg hydrokolonoterapii, polegający na płukaniu jelita grubego... To absurd — i to niebezpieczny! — przestrzega dr Marek Sikora.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marlena Gałczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Plaża przeraża