Plaża w Międzyzdrojach pod młotek - prasa "GSz"

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-02-2006, 07:20

Starosta kamieński zabrał miastu Międzyzdroje plażę. Chce zarabiać na piasku. Władze Międzyzdrojów dowiedziały się, że nie mają plaży, gdy ogłoszono przetarg na jej dzierżawę - pisze "Głos Szczeciński".

Starosta kamieński zabrał miastu Międzyzdroje plażę. Chce zarabiać na piasku. Władze Międzyzdrojów dowiedziały się, że nie mają plaży, gdy ogłoszono przetarg na jej dzierżawę - pisze "Głos Szczeciński".

    Plaża została podzielona na trzy działki i wystawiona na przetarg. Nowi gospodarze muszą opłacić ratowników, utrzymać czystość i porządek. Zyskami muszą podzielić się ze starostą; władza otrzyma 30 proc. Według Henryka Jabłońskiego burmistrza Międzyzdrojów, żeby wyjść na swoje, dzierżawcy muszą wprowadzić bilety wstępu na plażę. Sama gastronomia nie będzie się opłacała.

    - Międzyzdroje i tak są bardzo drogim miastem - mówi Andrzej Tomczak, właściciel hotelu "Slavia" w Międzyzdrojach. - Turyści płacą klimatyczne, opłaty za pobyt i wyżywienie, a teraz będą musieli kupić bilet na plażę. Na pewno wielu zniechęcą dodatkowe koszty i nie przyjadą do Międzyzdrojów. Wszyscy na tym stracą.

    Starostwo uważa, że zarządzanie plażą nie jest kosztowne. Tak duże kwoty wynikają z błędów popełnianych w rozliczeniach przez gminy. - Samorządy gminne nie dość sumiennie wywiązują się ze swoich zobowiązań - twierdzi Dariusz Abramowicz, sekretarz powiatu. - Nie zawsze prawidłowo przedstawiają rozliczenia. Jedna z gmin przedstawiła fakturę za sprzątanie całej miejscowości, a nie tylko terenu objętego dzierżawą.

    Mimo, że warunki przetargu nakazują nowemu dzierżawcy umożliwienie swobodnego dostępu do plaży, turyści w to nie wierzą. - Każdy chce zarobić. Postawią ogrodzenie i każą nam płacić - mówi Maria Ryster z Bytomia, która od trzech lat przyjeżdża do Międzyzdrojów. - Będą plaże prywatne, ogródki gastronomiczne i plaże należące do hoteli.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane