Czytasz dzięki

Płock rzuca się wir PPP

opublikowano: 24-07-2019, 22:00

Miasto szuka firmy, która postawi centrum sportowo-rekreacyjne na gminnej działce nad Zalewem Sobótka. Liczy na kolejkę chętnych.

Upały zachęcają do wypoczynku nad wodą. Płock zachęciły do inwestycji.

— Przez cały rok, szczególnie latem, nad Wisłą i Zalewem Sobótka spędza czas wielu mieszkańców. To atrakcyjne turystycznie tereny. Widoki są tam unikatowe, nabrzeże wiślane zostało w tym roku pięknie zagospodarowane — zachęca Joanna Michalak, kierownik Referatu Polityki Gospodarczej Miasta Zespół ds. PPP.

Miasto chce zbudować tam centrum sportowo-rekreacyjne.

— Wybraliśmy formułę PPP, bo o tę działkę wiele razy pytali nas inwestorzy, a nie chcieliśmy jej sprzedawać ani też obciążać gminnego budżetu — wyjaśnia Joanna Michalak.

Samorządowi zależy zwłaszcza na budowie kortów tenisowych i do gry w squasha, których w mieście brakuje. O funkcji obiektów i skali inwestycji zdecyduje jednak wybrana firma.

— Liczymy na to, że partner weźmie na siebie całość finansowania inwestycji i kosztów związanych z prowadzeniem późniejszej działalności, jak też utrzymaniem infrastruktury. My udostępnimy działkę na 20-25 lat — tłumaczy Joanna Michalak.

Przedsięwzięcie będzie realizowane w formule koncesji. W klasycznych umowach PPP partner publiczny często gwarantuje prywatnemu tzw. opłatę za dostępność, czyli stałe świadczenie w zamian za zarządzanie obiektem, które pokryje wkład finansowy i zagwarantuje zwrot z inwestycji. W Płocku tak nie będzie.

— W czasie trwania umowy prywatna firma będzie zarabiać głównie na komercyjnej działalności w wybudowanych przez siebie obiektach. Nie zakładamy, że będziemy jej dopłacać, bo z naszych analiz wynika, że wieloletnia umowa koncesji zagwarantuje zwrot z inwestycji i zyski. Popyt na usługi sportowo-rekreacyjne na tych terenach powinien to zapewnić. Wszystkie szczegóły ustalimy podczas negocjacji z partnerem — mówi Joanna Michalak.

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Inwestycja nad Zalewem Sobótka nie będzie debiutem Płocka w PPP. Miasto zaangażowało już prywatnego partnera w termomodernizację 24 obiektów publicznych. W maju informowaliśmy w „PB”, że samorząd ma w planach termomodernizację kolejnych budynków, a także modernizację oświetlenia oraz budowę dwóch obiektów sportowych, w tym bazy sportowo-rekreacyjnej. Inwestycja w kompleks z pływalniami jest na etapie dialogu konkurencyjnego.

— Przedsięwzięć PPP w Polsce jest jak na lekarstwo, a w dodatku tylko jedna czwarta takich inicjatyw kończy się podpisaniem umowy. Królują inwestycje sportowo-rekreacyjne — mówi Bartosz Korbus z Instytutu PPP.

Ekspert podkreśla, że strona publiczna najczęściej szuka operatora dla istniejącego obiektu, np. basenu, i oddaje go w zarządzanie prywatnej firmie. Dotychczas w Polsce podpisano niewiele umów na budowę obiektów sportowych w PPP. Wśród wyjątków jest inwestycja w Solcu-Zdroju i hala sportowa w Karczmiskach.

— Pod tym względem pomysł na PPP w Płocku się wyróżnia, bo umowa, jeśli dojdzie do skutku, będzie szersza niż zazwyczaj. Mam nadzieję, że stanie się dobrym przykładem dla rynku — mówi Bartosz Korbus.

Ostatnio popularna jest też termomodernizacja obiektów publicznych w PPP. Innych przedsięwzięć jest mniej.

— Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o PPP niewątpliwie zwiększyła zainteresowanie szkoleniami. Miejmy nadzieję, że przełoży się to na konkretne przedsięwzięcia. Lawiny umów na razie nie widać, ale pojawiały się nowe inicjatywy, w tym rządowe — mówi Bartosz Korbus.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane