Czytasz dzięki

Płyny idą, jak woda

opublikowano: 16-03-2020, 16:45

Nie tylko państwowe Orlen i KGHM, ale także należąca do Romana Karkosika grupa Boryszew będzie produkować substancje odkażające

- Otrzymaliśmy już wszystkie niezbędne zgody na to, by rozpocząć produkcję płynów odkażających. Chcemy wykorzystać w tym celu linię produkcyjną w fabryce w Sochaczewie, gdzie wytwarzamy płyny odladzające – mówi Piotr Lisiecki, prezes Boryszewa.

Dezynfekcja dłoni, koronawirus
Zobacz więcej

Dezynfekcja dłoni, koronawirus fot. Wojciech Kozioł/Forum

Dodaje, że taka produkcja powinna ruszyć w najbliższym czasie.

- Mamy już krajowych dostawców etanolu i innych niezbędnych surowców, ale poszukujemy kolejnych za granicą. W dzisiejszych czasach nie jest to łatwe zadanie – tłumaczy szef giełdowej spółki.

Boryszew planuje sprzedawać płyny antywirusowe na wolnym rynku, ale część chce też wykorzystywać na własne potrzeby.

Kilka dni temu podobna produkcję rozpoczął płocki Orlen. W poniedziałek jego prezes Daniel Obajtek ogłosił na Twitterze, że koncern właśnie uruchomił drugą linię do produkcji płynu do dezynfekcji rąk.

„Pozwoli to na wyprodukowanie płynów o pojemności 1 litra w cenie detalicznej 15 zł. Do końca tego tygodnia będzie on dostępny na wszystkich stacjach Orlenu w Polsce” – napisał Daniel Obajtek.

Dotychczas w sprzedaży były 5-litrowe pojemniki z orlenowskim płynem. Ich cena wynosiła początkowo 95 zł, ale ostatnio zaczęła spadać i w poniedziałek taki pojemnik można było kupić za 49 zł.

Wcześniej koncern informował, że do końca tego miesiąca wyprodukuje prawie 2,5 mln litrów takiego produktu.

W minionym tygodniu plany rozpoczęcia podobnej produkcji ogłosił również KGHM, który tego płyn miałby wytwarzać w spółce zależnej Nitroerg. Koncern deklarował, że w najbliższych dwóch tygodni mógłby rozpocząć produkcję na poziomie nawet 20 ton substancji bioczynnych na dobę.

 

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy