Czytasz dzięki

Po co Polak kupuje mieszkanie

opublikowano: 30-09-2019, 22:00

Aż połowa mieszkań nad Wisłą kupowana jest z chęci zysku — przede wszystkim zysku z najmu, wynika z raportu NBP.

Według danych NBP stawki wynajmu w I kwartale 2019 r. wzrosły o ponad 8 proc. (wobec 4-procentowej zwyżki przed rokiem), a opłacalność tej formy inwestycji wciąż jest dobra, ale zdaniem pośredników zwiększa się nasycenie lokalami na wynajem, co może znaleźć odzwierciedlenie w stabilizacji lub nawet spadku stawek. Na preferencje Polaków nie ma to jednak na razie wpływu, bo zakup aż połowy mieszkań na rynku wtórnym motywują oni w większym bądź mniejszym stopniu chęcią zysku.

Dla 23 proc. ankietowanych wynajem to najważniejsze uzasadnienie, dla 8 proc. liczy się przede wszystkim wzrost wartości lokum w czasie, 9 proc. myśli o najmie lub wykorzystaniu mieszkania dla celów własnych, a 6 proc. dostrzega zarówno dochody z najmu, jak i aprecjację wartości nieruchomości. Co ciekawe, w niewielkim tylko stopniu (28 proc.) zakup pod wynajem finansowany jest z kredytu bankowego. Przeważają zakupy za gotówkę. Podobnie jest z zakupami na rynku pierwotnym, gdzie aż trzy czwarte kupujących sięga tylko do własnego portfela lub co najwyżej w niewielkim stopniu posiłkuje się kredytem. Nieco mniej nowych mieszkań kupowanych jest natomiast w celach inwestycyjnych (37 proc.).

Ile z metra

Od 30 do 56 zł – tyle przeciętnie można oczekiwać z wynajmu 1 m kw. mieszkania, wynika z danych Expandera i portalu rentier.io. Stawka nie uwzględnia opłat licznikowych i administracyjnych. Zdecydowanie najdrożej jest w Warszawie, gdzie średnia cena sięga 56 zł. Oznacza to, że wyjściowo można oczekiwać 2800 zł za wynajem mieszkania o powierzchni 50 m kw. Relatywnie drogo jest też w Gdańsku i Wrocławiu, wyraźnie taniej natomiast w Białymstoku, Sosnowcu i Toruniu.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane