Po euforii ani śladu

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 23-07-2004, 00:00

Na Wall Street rozwiały się echa optymistycznego wystąpienia Alana Greenspana. Inwestorzy skupili się na wynikach spółek technologicznych, a raczej na ich prognozach. Liderzy rynku przekazują po drugim kwartale bardzo dobre wyniki, lecz wykazują daleko idącą ostrożność przy prognozach na III kwartał, co wskazuje na osłabienie dynamiki wzrostu. Nokia i Intel przestrzegły przed spadkiem rentowności, a w ostatnich dniach prognozami rozczarowały m.in. SAP, STMicroelectronics, Motorola i EBay.

Nasdaq spadł w trakcie czwartkowej sesji do poziomu nie notowanego od dziewięciu miesięcy, a Dow Jones ledwie wybronił się przed spadkiem poniżej 10 tys. pkt. W zasadzie tylko to uświadomiło graczom, że akcje są już tanie i powstrzymało przecenę indeksów. W Europie też nie było najlepiej — paneuropejski indeks Stoxx 50 stracił 1,6 proc. i spadł do poziomu najniższego od siedmiu miesięcy.

Na niewielkim plusie zakończył dzień Ebay. Największy internetowy dom aukcyjny podwoił zysk i zwiększył sprzedaż o 52 proc., jednak nieznacznie rozczarowały prognozy. Ponad 5 proc. potaniały akcje Caterpillar. Producent maszyn opublikował gorszy od oczekiwań raport kwartalny. O 0,5 proc. wzrosły akcje koncernu AT&T. Spółka telekomunikacyjna odnotowała spadek przychodów i zysków, lecz wynik był i tak lepszy od oczekiwań.

Rynek z niepokojem czekał na wyniki Microsoftu. Spółka zamierza wypłacić akcjonariuszom 75 mld USD w ciągu czterech lat w formie dywidendy i wykupu akcji. Teraz gracze chcieli się dowiedzieć, czy będą na to środki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Po euforii ani śladu