Pobudzić liderów i świat

opublikowano: 04-09-2018, 22:00

Odważne działania na rzecz środowiska przyniosą 26 bilionów USD korzyści — szacuje Światowa Komisja ds. Gospodarki i Klimatu

W ciągu ostatniej dekady nastąpił ogromny postęp technologiczny i rynkowy napędzający przejście do nowej gospodarki, która łączy działania na rzecz klimatu z realnymi korzyściami w postaci nowych miejsc pracy, oszczędności, poprawy konkurencyjności, a także poprawy dobrobytu ludzi na całym świecie. Raport Światowej Komisji ds. Gospodarki i Klimatu „Unlocking the Inclusive Growth for the 21st Century” (Umożliwienie wzrostu dla wszystkich w XXI w.) pokazuje możliwości związane z pięcioma kluczowymi obszarami: energetyką, miastami, gospodarką żywnościową i gruntami oraz wodą i przemysłem.

Lista korzyści

Komisja uważa, że ambitne działania przyniosą m.in. ponad 65 mln nowych miejsc pracy (prawie cztery razy więcej, niż liczy cały potencjał roboczy Polski) związanych z technologiami niskoemisyjnymi do 2030 r. Pozwolą też uniknąć 700 tys. przedwczesnych zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza. Reforma systemu dotacji oraz opłaty za emisje CO2 przyniosą 2,8 bln USD dochodów budżetowych rocznie więcej. Te dodatkowe fundusze będzie można przeznaczyć na inwestycje w inne publiczne priorytety lub na zmniejszenie podatków.

Komisja rekomenduje wszystkim państwom dołączenie do Powering Past Coal Alliance (koalicji postwęglowej skupiającej ponad 30 krajów i regionów) i zobowiązanie się do zakończenia produkcji energii z węgla najpóźniej do 2030 r. Jej zdaniem, przyszłość należy do energii z OZE (choć nie wyklucza też stosowania energetyki jądrowej jako źródła przejściowego), zwłaszcza że obniżają się koszty zarządzania nieciągłością produkcji energii wiatrowej i słonecznej. Ceny akumulatorów spadły o połowę, a wdrożenie inteligentnych sieci ułatwia zarządzanie popytem. Elektrociepłownie opalane gazem nadal będą musiały zaspokajać zapotrzebowanie szczytowe, zwłaszcza sezonowe, takie jak ogrzewanie zimą.

Co zamiast węgla

Zmiany niosą ryzyko utraty miejsc pracy w energetyce opartej na węglu. Stąd gorące dyskusje w krajach wydobywających węgiel, takich jak Polska czy Indie. „Zazielenienie” systemów energetycznychbędzie wymagało starannie opracowanych strategii na rzecz stopniowego wycofywania produkcji energii z węgla, przy jednoczesnym zapewnieniu alternatywnych źródeł dochodów dla ludności i regionów, na które ta zmiana wpłynie — napisali autorzy raportu.

Na przykład w Stanach Zjednoczonych w produkcji energii z paliw kopalnych zatrudnionych jest 151 tys. osób, a w wydobyciu dodatkowo 887 tys. (74 tys. w sektorze węglowym, 310 tys. w gazowym i 503 tys. w naftowym). Zatrudnienie w sektorze energii słonecznej i wiatrowej jest tylko o nieco ponad połowę mniejsze (wynosi ok. 476 tys. osób), mimo że stanowią one obecnie mniej niż 10 proc. miksu energetycznego.

— Obecne modele ekonomiczne nie są w stanie pokazać zarówno potężnej dynamiki, jak i bardzo atrakcyjnych cech nowych technologii i struktur. Ponadto coraz bardziej oczywiste staje się, że ryzyko szkód spowodowanych zmianami klimatycznymi jest ogromne, a punkty zwrotne, które uczynią je nieodwracalnymi, coraz bardziej się zbliżają — uważa lord Nicholas Stern, profesor London School of Economics i współprzewodniczący Światowej Komisji ds. Gospodarki i Klimatu.

OKIEM EKSPERTA

Przesądzony los węgla

ALEKSANDER ŚNIEGOCKI, kierownik projektu Energia i Klimat w think tanku WISE Europa

Postęp zeroemisyjnych technologii oraz rosnące koszty zmian klimatu czynią politykę klimatyczną coraz atrakcyjniejszym wyborem zarówno dla państw rozwiniętych, jak i rozwijających się. Nie chodzi jedynie o spadające koszty transformacji, ale też o coraz większe korzyści. Również w Polsce wzrasta świadomość potrzeby odejścia od wysokoemisyjnego modelu rozwoju gospodarki.

Przedłużające się dyskusje o przyszłości energetyki węglowej, której schyłek jest już w zasadzie przesądzony, odwracają jednak uwagę decydentów od konieczności szybkich, systemowych zmian daleko wykraczających poza sektor energetyczny. W ciągu dwóch lat polski rząd będzie musiał opracować kompleksową strategię niskoemisyjnego rozwoju gospodarki. Jeżeli poważnie podejdzie do tego wyzwania, również polskie społeczeństwo będzie mogło skorzystać na globalnych trendach.

Dobry klimat dla dobrobytu

Światowa Komisja ds. Gospodarki i Klimatu oraz jej projekt Nowa Gospodarka Klimatyczna (New Climate Economy) zostały powołane, aby pomóc rządom, przedsiębiorstwom i społeczeństwu w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji dotyczących sposobu osiągnięcia dobrobytu gospodarczego i rozwoju, przy jednoczesnym uwzględnieniu zmian klimatu.

Komisja powstała z inicjatywy rządów Kolumbii, Etiopii, Indonezji, Norwegii, Korei Południowej, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Składa się z 28 byłych szefów rządów i ministrów finansów oraz liderów w dziedzinie gospodarki, przedsiębiorstw i finansów. Obecnie przewodniczą jej lord Nicholas Stern, Ngozi Okonjo-Iweala (była minister finansów Nigerii) i Paul Polman (dyrektor generalny Unilever). Prognozy ekonomiczne zawarte w raporcie są oparte o model makroekonomiczny E3ME. Treść raportu była przed publikacją szeroko konsultowana w gronie członków komisji, a także 200 ekspertów, partnerów i wiodących ekonomistów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu