Początek końca aut spalinowych

opublikowano: 13-01-2016, 22:00

Coraz więcej krajów dołącza do stowarzyszania ZEV, które skupia zwolenników pojazdów o zerowej emisji spalin.

Właśnie zrobiła to Wielka Brytania. Do ZEV należą już także Niemcy, Norwegia, Holandia oraz osiem stanów USA (Maryland, Massachusetts, Nowy Jork, Kalifornia, Connecticut, Rhode Island, Oregon i Vermont). Poparcie dla tej inicjatywy wyraża również kanadyjska prowincja Quebec.

Deklaracja ZEV głosi, że we wszystkich krajach i stanach członkowskich do 2050 r. mają zniknąć auta napędzane tradycyjnymi silnikami na olej napędowy i benzynę. Inicjatorzy stowarzyszenie nie podają informacji, w jaki sposób miałby być wywierany wpływ na politykę rządową, aby taki zakaz wszedł w życie.

Jeśli jednak tak by się stało, oznaczałoby to rewolucyjne zmiany na światowym rynku motoryzacyjnym. Na razie ceny i zasięg samochodów elektrycznych powodują, ze takie pojazdy nie stanowią alternatywy dla tych z klasycznym napędem.

Być może wyparcie aut spalinowych przyspieszy rozwój samochodów zasilanych ogniwami paliwowymi. Eksperci wskazują, że te pierwsze tak długo będą używane, jak długo przesiadka do pojazdów z alternatywnym napędem nie będzie się wiązała z większymi wydatkami. Czy jednak akurat 2050 r. będzie tą graniczną datą?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu