Podatek handlowy opóźniony po raz trzeci

opublikowano: 05-11-2018, 22:00

Do 1 stycznia 2020 r. rząd zamierza odroczyć termin obowiązywania podatku. To już trzecie jego opóźnienie.

Ministerstwo Finansów (MF) opublikuje wkrótce projekt nowelizacji ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Jej celem będzie kolejne przedłużenie zawieszenia jego poboru. Nowelizacja ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. ale odwlecze wejście opodatkowania sieci handlowych nową daniną do 1 stycznia 2020 r. MF w projekcie zapisze, że dopiero od tej daty firmy będą musiały składać deklaracje podatkowe o wysokości podatku oraz do obliczania i wpłaty daniny.

Kolejne odroczenie obowiązywania podatku handlowego wynika z konieczności oczekiwania na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Dwie skargi do TSUE na dwie decyzje Komisji Europejskiej wniósł polski rząd. Bruksela w 2016 r. i 2017 r. stwierdziła, że polska ustawa o podatku handlowym jest niezgodna z prawem unijnym, ponieważ narusza zasady dopuszczalnej pomocy państwa, promując i faworyzując przedsiębiorstwa o niższych obrotach handlowych, dając im tym samym przewagę nad konkurentami. Polski rząd nie zgodził się z decyzjami KE i zaskarżył je do TSUE, domagając się ich unieważnienia. Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej po raz pierwszy weszła w życie 1 września 2016 r. Wkrótce potem KE nakazała naszemu rządowi wstrzymanie jej obowiązywania. Tak się stało. Najpierw pobór podatku został zawieszony rozporządzeniem ministra rozwoju i finansów, by następnie jego obowiązywanie zostało odroczone ustawą do końca 2018 r.

Z uwagi na to, że nie ma jeszcze wyroku TSUE, rząd jest zmuszony znowu opóźnić wejście podatku. Ustawa nakłada miesięczny podatek wysokości 0,8 proc. od przychodów w przedziale 17 mln zł — 170 mln zł i 1,4 proc. podatku od przychodów powyżej 170 mln zł. Szacunki rządowe wskazują, że nowa danina ma przysparzać budżetowi państwa 1,6 mld zł rocznie.

Wcześniej tzw. podatek od handlu dla dużych sieci próbowały wprowadzić Węgry, Francja, Wielka Brytania i Hiszpania. Wycofały się z tego pod presją KE, która uznała, że regulacje łamały prawo unijne, faworyzując mniejsze przedsiębiorstwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu