Czytasz dzięki

Podatek miedziowy zostaje, kurs KGHM załamał się

opublikowano: 02-12-2015, 12:17

Podatek od kopalin ma być pobierany także w 2016 r. To zdołowało kurs KGHM, a w konsekwencji także WIG20.

O godz. 11.56 notowania KGHM spadały o 3,4 proc., a WIG20 o 1,4 proc. do 1896 pkt.

Zobacz więcej

Paweł Szałamacha

Fot: Bloomberg

„Wpływy z podatku od kopalin będą zapisane w przyszłorocznym budżecie” – poinformowała „Puls Biznesu” Wiesława Dróżdż, rzecznik prasowy ministra finansów.

Czytaj także: Polityczny Indeks Giełdowy runął

To złe wieści dla miedziowego koncernu KGHM, który w 2015 r. przekaże z tego tytułu fiskusowi 1,5 mld zł, a w budżecie na przyszły rok ma zapisane – według naszych informacji – 1,1 mld zł.

Zniesienie podatku od wydobycia niektórych kopalin zapowiadała przed wyborami premier Beata Szydło.

„Jeżeli będziemy tworzyli rząd to zlikwidujemy ten niesprawiedliwy dla KGHM podatek i zrobimy wszystko, by KGHM rozwijała się, a wszystkie środki, które wypracuje inwestowała w rozwój firmy” - zadeklarowała wiceprezes PiS w październiku w czasie wizytu w Lubinie. Więcej>>

Przywoływała wówczas projekt posłów PiS, przygotowany kilka miesięcy wcześniej,  zakładający, że od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 r. wydobycie miedzi oraz srebra będzie zwolnione z podatku. Zobacz projekt>>

Kurs KGHM reagował na to zwyżką. Dziś jest zupełnie inaczej.

 

Słabością rażą też inne spółki z portfela skarbu państwa - Energa, PGNiG, Tauron i PKO BP. Pierwszą "niepaństwową" spółką w drugiej połowie stawki jest LPP, taniejące o 2 proc.

Czytaj także: Kagiemne szkodzi Polsce. I co z tego?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński, Magdalena Graniszewska

Polecane