Podatek od nieruchomości pod lupą gmin

opublikowano: 20-01-2020, 22:00

W niektórych bogatszych gminach przedsiębiorcy zapłacą w tym roku daninę według maksymalnych stawek.

Gminy szukają sposobów na zwiększenie wpływów z podatku od nieruchomości, bo ich dochody spadają — m.in. z powodu przekształceń użytkowania wieczystego gruntów we własność lub nowych ulg wprowadzonych ustawą o podatkach i opłatach lokalnych. Samorząd terytorialny chce to zrekompensować, stosując np. maksymalne stawki opodatkowania.

W tym roku najbardziej zauważalne dla przedsiębiorców zmiany w wysokości podatku od budynków, budowli i gruntów dotyczą gruntów związanych z wykonywaniem działalności gospodarczej. Maksymalnie wynosi on 0,95 zł za 1 m kw. i jest to wzrost o 15,7 proc. w porównaniu z 2019 r.

Niemałą podwyżką podatku od nieruchomości, wynoszącą 8,3 proc., objęto też budynki związane z prowadzeniem biznesu. Tegoroczna górna stawka to 23,90 zł za m kw. W firmie doradczej Ayming Polska obliczono, że przedsiębiorstwo z 200 tys. m kw. gruntów i budynkami o powierzchni 100 tys. m kw., objęte maksymalną stawką, musiało w ubiegłym roku zapłacić ok. 2,53 mln zł podatku od nieruchomości. W tym odprowadzi gminie 2,58 mln zł, czyli o 47 tys. zł więcej.

Zgodnie z przepisami coroczne górne stawki podatku od nieruchomości ustala minister finansów. Jednostki samorządu terytorialnego nie muszą ich stosować, mogą uchwalić niższe. W tym roku na utrzymanie maksymalnych zdecydowały się m.in. tak duże aglomeracje, jak Warszawa czy Gdańsk, ale też mniejsze miasta, np. Słupsk, Terespol, Mszczonów, Starachowice, a także trzy najbogatsze gminy w Polsce — Kleszczów, Rząśnia i Jerzmanowa.

W Ayming Polska zauważają, że samorządy przeprowadzajątakże więcej kontroli wśród płatników. Organy podatkowe najczęściej najpierw wzywają do samodzielnego sprawdzenia deklaracji podatkowych. Bywa jednak, że urząd gminy bez wstępnych wyjaśnień powiadamia firmę o wszczęciu kontroli czy postępowania w sprawie weryfikacji rozliczeń podatku od nieruchomości.

— Według naszego raportu 65 proc. firm w Polsce odprowadza podatek w niewłaściwej wysokości, niektóre za więcej niż powinny. Organy podatkowe koncentrują się głównie na sprawdzeniu ewentualnych niedopłat. Podatnik sam musi sprawdzić, czy płaci prawidłowo — mówi Małgorzata Pałys, kierownik projektu w dziale podatków i opłat lokalnych Ayming Polska.

Zwraca uwagę, że w przypadku zidentyfikowania niedopłaty przedsiębiorca musi nie tylko uregulować różnicę, ale również zostaną mu naliczone odsetki.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu