Podatek spadnie na sezonowców

Rząd zamierza nałożyć na pracowników sezonowych zryczałtowany podatek w wysokości 300 zł miesięcznie.

Wprowadzenie nowego obciążenia fiskalnego zapowiedział wczoraj Henryk Kowalczyk, minister w kancelarii premiera. — Koordynuję prace nad nowym rozwiązaniem dotyczącym opodatkowania pracowników sezonowych. Sprawa dotyczy setek tysięcy ludzi. Celem jest, by szczególnie rolnicy mogli legalnie zatrudniać takich pracowników, płacąc niewielki podatek w wysokości około 300 zł miesięcznie — mówił Henryk Kowalczyk.

Zobacz więcej

Henryk Kowalczyk Marek Wiśniewski

Minister poinformował, że projekt zryczałtowanego podatkuna zatrudnienie pracownika sezonowego rząd zamierza przyjąć do końca tego roku. Henryk Kowalczyk wyjaśnił, że taki w jego ocenie prosty, ryczałtowy system ma służyć także zabezpieczeniu firm i rolników zatrudniających pracowników sezonowych na wypadek wypadku tych osób. Wszystko wskazuje na to, że podatek obejmie pracowników tymczasowych od przyszłego sezonu letniego.

— Z pracami legislacyjnymi startujemy wkrótce. Jest zgoda na to rozwiązanie ze strony resortów rozwoju, finansów, pracy i rolnictwa — zapowiedział minister. Podkreślił, że przy okazji obciążenia pracowników sezonowych rząd chce rozwiązać problem rejestracji pracowników z zagranicy.

— Mamy statystyki dotyczące wydanych zgód na wjazd do Polski. Jest ich ponad milion. Nie wiemy natomiast, ile osób wjechało do naszego kraju i ile pracuje — zaznaczył Henryk Kowalczyk. Opodatkowanie pracowników sezonowych z zagranicy ma więc, w zamyśle rządu, wyeliminować a przynajmniej ograniczyć nielegalne zatrudnianie cudzoziemców, głównie ze Wschodu. Henryk Kowalczyk dał do zrozumienia, że nie jest przeciwnikiem sprowadzania do Polski pracowników z Ukrainy.

— Jeśli są braki na rynku pracy i uzupełniają je pracownicy z zewnątrz, to nie jest źle. Obecnie w budownictwie jest ogromny kryzys, jeśli chodzi o pracowników — zauważa minister.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Podatek spadnie na sezonowców