Podatki mnożą problemy

opublikowano: 04-02-2015, 00:00

Prawo podatkowe musi być jasne, aby podatnik znał konsekwencje swoich zachowań — uważa RPO.

Zawiłość, kazuistyka, częsta zmienność, nadmierna obszerność i brak jednolitej terminologii — to główne wady polskiego prawa podatkowego, które wylicza Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich (RPO). „Reforma systemu podatkowego powinna przede wszystkim koncentrować się na zapewnieniu dobrej jakości legislacyjnej przepisów zgodnej z konstytucyjną zasadą określoności i pewności prawa” — pisze Irena Lipowicz do prof. Leonarda Etela, przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego przy Ministerstwie Finansów.

Rzecznik zwraca szczególną uwagę na indywidualne interpretacje podatkowe, które miały pełnić funkcję gwarancyjną, a w rzeczywistości niejednokrotnie są źródłem problemów. Skargi kierowane do biura RPO pokazują, że w analogicznych sytuacjach i w tym samym czasie wydawane są nierzadko sprzeczne wykładnie.

RPO stwierdza też liczne przypadki długiego oczekiwania na ostateczne stanowisko, np. dopiero po odwołaniu się do sądu na odmowę wydania interpretacji. Irena Lipowicz zwraca też uwagę na niewielką ilość ogólnych interpretacji ministra finansów i wysoki wskaźnik interpretacji indywidualnych uchylanych przez sądy administracyjne.

© Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu