„Podatna Piątka” jak kulą w płot

opublikowano: 24-11-2017, 17:51
aktualizacja: 24-11-2017, 17:59

Podatność nawet najbardziej wrażliwych gospodarek wschodzących na szoki zewnętrzne zmniejszyła się w porównaniu z poprzednimi latami, oceniają zarządzający aktywami.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

W listopadzie agencja S&P Global Ratings zakwalifikowała Turcję, Argentynę, Pakistan, Egipt i Katar do tzw. „Podatnej Piątki”. To określenie ukute cztery lata temu przez bank Morgan Stanley na określenie grupy krajów, które słabe fundamenty gospodarcze i nierównowagi makroekonomiczne czynią podatnymi na szoki zewnętrzne (pierwsza „Podatna Piątka” grupowała RPA, Turcję, Brazylię, Indie oraz Indonezję). Tym razem jednak przynależność do grupy wcale nie musi odstraszać inwestorów. Wśród towarzystw, których zarządzający kupują do swoich funduszy obligacje pięciu wskazanych przez S&P Global Ratings krajów, znalazły się tak uznane firmy jak Goldman Sachs AM, T. Rowe Price, czy BlackRock.

- Możliwości, jakimi obecnie dysponują kraje, by odpowiedzieć na szok zewnętrzny, są z pewnością większe niż w którymkolwiek momencie w ostatnich kilku latach – ocenia w rozmowie z Bloombergiem Angus Bell z Goldman Sachs AM, który przeważa obligacje argentyńskie, tureckie i egipskie.

Inwestowanie w większości krajów obecnej „Podatnej Piątki” jest związane z ryzykiem politycznym (między innymi w związku z pogarszającymi się relacjami Turcji z UE czy napiętą sytuacją w rejonie Zatoki Perskiej). Jednak deficyt budżetowy i na rachunku bieżącym nie są w przypadku większości tak głębokie, jak było to w przypadku krajów kiedyś należących do grupy. Jednocześnie według banku JPMorgan wrażliwość zadłużonych krajów rozwijających się na wzrost globalnych stóp procentowych spadła. Paradoksalnie, od momentu ukucia określenia „Podatna Piątka” w 2013 r. to kupowanie aktywów z rynków wschodzących było lepszą strategią od ich unikania.

- Czasami trzeba biec w kierunku ognia. Określenia takie jak „Podatna Piątka” często powstają w niewłaściwym momencie i wzmacniają obawy, które nie są uzasadnione – zauważa Samy Muaddi, zarządzający T. Rowe Price, który przeważa dług Argentyny i Egiptu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu