Podlasie da 50 mln zł na OZE

opublikowano: 26-11-2015, 22:00

Firmy z regionu mogą zdobyć pierwsze w nowej perspektywie dotacje na inwestycje związane z zieloną energią.

Podlasie startuje z konkursami dla przedsiębiorców z regionalnej puli na lata 2014-20. W pierwszej kolejności wsparcie będą mogły uzyskać projekty związane z wytwarzaniem energii. Szansą dla nich jest nabór z działania 5.1 „Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPO WP). Wnioski w nim będzie można składać od 30 listopada. Do wzięcia jest łącznie 50 mln zł. O te pieniądze mogą zawalczyć nie tylko firmy, ale też m.in. samorządy i organizacje pozarządowe. Dofinansowanie można otrzymać na dwa typy projektów. Pierwszy to inwestycje polegające na budowienowych lub zwiększeniu mocy już istniejących jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła z odnawialnych źródeł energii (OZE) wraz z podłączeniem do sieci dystrybucyjnej. Chodzi np. o biomasę, biogaz i energię powstałą przy wykorzystaniu wiatru i słońca. Natomiast drugi rodzaj przedsięwzięć to projekty mające na celu rozwój infrastruktury wytwórczej biokomponentów i biopaliw produkowanych z surowców odpadowych oraz pozostałości z produkcji rolniczej i przemysłu rolno-spożywczego. Co istotne, wytworzone biopaliwa muszą być wykorzystywane na własne potrzeby w gospodarstwach rolnych. Powstała infrastruktura nie może służyć do produkcji biopaliw z roślin spożywczych. I jeszcze jedna ważna informacja — w ramach działania nie będą wspierane instalacje do współspalania biomasy z węglem.

Dopuszczalny poziom dofinansowania w konkursie jest związany z zasadami pomocy publicznej. To oznacza, że Bruksela sfinansuje do 85 proc. kosztów projektów. Wnioski należy składać w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego. Listę szczęśliwców, którzy otrzymali dotacje, poznamy prawdopodobnie w kwietniu. © Ⓟ

WAŻNA DATA: 30.12

Tego dnia zostanie zamknięty nabór z działania 5.1 „Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii” RPO WP.

WIĘCEJ INFORMACJI: Infolinia: 0 801 308 013 https://rpo.wrotapodlasia.pl/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Podlasie da 50 mln zł na OZE