Czytasz dzięki

Podłoga w stolicy przebiła sufit

opublikowano: 05-05-2020, 22:00

Średnia cena ofertowa metra kwadratowego mieszkania w stolicy po raz pierwszy przekroczyła 11 tys. zł za m kw. — podaje CBRE.

Przez pierwsze trzy miesiące 2020 r. apetyt sprzedających mieszkania w Warszawie nieprzerwanie rósł — na drodze nie stanęła mu nawet epidemia koronawirusa, która w Polsce wybuchła w marcu. W pierwszym kwartale w stolicy sprzedano blisko 5,6 tys. lokali, a przeciętna cena ofertowa metra kwadratowego mieszkania po raz pierwszy w historii była wyższa niż 11 tys. zł, wyniosła 11,1 tys. zł — wynika z najnowszego raportu firmy doradczej CBRE. Nie oznacza to jednak, że nabywcy byli gotowi tyle zapłacić. Przeciętna cena sprzedanego mieszkania pozostała na poziomie z poprzedniego kwartału — 9,8 tys. zł za m kw., choć utrzymywał się wysoki popyt.

Zdaniem ekspertów CBRE nabywcy byli mniej skłonni do zaakceptowania wysokich stawek jeszcze przed wybuchem epidemii, która wkrótce odciśnie też piętno na popycie. Agnieszka Mikulska z działu mieszkaniowego firmy doradczej uważa, że rynek już zareagował na spodziewane spowolnienie w gospodarce. Mniej mieszkań trafia do sprzedaży i pojawiają się problemy z uruchamianiem nowych inwestycji.

— W I kwartale 2020 r. ruszyła sprzedaż zaledwie 3,54 tys. mieszkań, aż o 40 proc. mniej niż przeciętnie w ciągu kwartału w poprzednich czterech latach. Było to związane z utrudnieniami w uruchomieniu wcześniej zaplanowanych inwestycji oraz z celowym wstrzymaniem nowych ze względu na obawy dotyczące spadku zainteresowania ze strony nabywców — tłumaczy ekspertka CBRE, zaznaczając, że w rezultacie oferta mieszkań dostępnych na warszawskim rynku pierwotnym po raz kolejny stopniała, wyniosła nieco ponad 14,1 tys.

Zdaniem Agnieszki Mikulskiej te tendencje mogą się pogłębiać, m.in. w związku ze wzrostem ostrożności nabywców.

— Deweloperzy będą starali się utrzymać ceny ofertowe na obecnym poziomie, a w efekcie wydłuży się proces sprzedaży mieszkania. Przyszłość zależy przede wszystkim od zachowania inwestorów indywidualnych i sytuacji na rynku pracy. W dłuższej perspektywie część popytu indywidualnego prawdopodobnie przejmą inwestorzy instytucjonalni zainteresowani zakupem całych obiektów na wynajem — mówi Agnieszka Mikulska.

Poznaj program webinarium "Powierzchnie biurowe i usługowe a koronawirus - modyfikacja treści stosunku najmu", 14 maja >>

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane