Czytasz dzięki

Podwójne podwyżki dla fiskusa

opublikowano: 27-11-2019, 22:00

Pracownicy skarbówki dostaną w 2020 r. podwyżkę z dwóch źródeł. Związkowcy nie kryją zadowolenia

Działające w aparacie skarbowym organizacje związkowe od miesięcy nie mogą doprosić się od kierownictwa Ministerstwa Finansów (MF) konkretnych deklaracji dotyczących podwyżki płac w przyszłym roku. Nie przyniosły rezultatu kilkakrotne spotkania z przedstawicielami ministerstwa. Organizacje związkowe straciły więc cierpliwość i sięgnęły po ostrzejsze argumenty — powołały komitet protestacyjny i rozpoczęły przygotowania do akcji (przystąpiło do niej sześć największych organizacji związkowych).

Tadeusz Kościński, nowy minister finansów, nie ignoruje zagrożenia ze
strony protestów urzędników skarbowych i zamierza rozmawiać ze związkowcami.
Zobacz więcej

WYCIĄGNIĘTA RĘKA:

Tadeusz Kościński, nowy minister finansów, nie ignoruje zagrożenia ze strony protestów urzędników skarbowych i zamierza rozmawiać ze związkowcami. Fot. WM

„PB” zapytał MF, dlaczego nie przedstawiło związkowcom konkretnych informacji o podwyżkach i jak zamierza zapobiec rozlaniu się akcji protestacyjnej, która może zdezorganizować pracę skarbówki, pogarszając ściągalność podatków. Ministerstwo odpowiedziało. Szybko i konkretnie.

— W 2020 r. pracownicy i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej mają otrzymać podwyżki zarówno wynikające z projektu ustawy budżetowej na 2020 r., jak też z kwot przewidzianych na wzrost wynagrodzeń i uposażeń w programie wieloletnim „Modernizacja KAS w latach 2020-2022”. Wkrótce z przedstawicielami organizacji związkowych spotka się minister Tadeusz Kościński — zapewnia Paweł Jurek, rzecznik MF.

Informacje przekazaliśmy związkowcom skarbowej Solidarności.

— Na takie informacje czekamy od dawna. Bardzo się cieszymy z deklaracji przekazanych dziennikarzom „Pulsu Biznesu”, ale zastanawiające jest, dlaczego ministerstwo nie podało ich bezpośrednio organizacjom związkowym. Mamy nadzieję, że wkrótce zostaną nam przekazane oficjalnie. Jeżeli tak się stanie, akcja protestacyjna nie będzie konieczna — mówi Dominik Lach, wiceszef Krajowej Sekcji Administracji Skarbowej NSZZ Solidarność.

Niepokój związków zawodowych pojawił się po przedstawieniu przez rząd projektu ustawy budżetowej na przyszły rok. Była w nim zapisana 6-procentowa podwyżka płac dla całej sfery budżetowej, więc także dla skarbówki. Sęk w tym, że wcześniej, w maju 2019 r., Rada Ministrów podjęła uchwałę (po zawarciu porozumienia ze związkowcami) o „Modernizacji KAS w latach 2020-2022” w której zapisano motywacyjne podwyżki dla pracowników fiskusa.

Z tego źródła na podwyżki miało iść prawie 1 mld zł w trzy lata (w 2020 r. blisko 0,5 mld zł — po około 500 zł brutto na osobę). Związkowcy zaczęli się obawiać, że rząd nie da podwyżek z obu tych źródeł, a kwotę przewidzianą w uchwale modernizacyjnej pomniejszy o 6 proc. z ustawy budżetowej, dlatego domagali się jasnych deklaracji.

— Informacja, że podwyżka będzie zarówno z uchwały modernizacyjnej, jak też z ustawy budżetowej w pełni nas satysfakcjonuje. Właśnie dostaliśmy informację z MF, że pan minister Tadeusz Kościński spotka się z przedstawicielami organizacji związkowych 12 grudnia — mówi Tomasz Ludwiński, szef skarbowej Solidarności.

Biuro prasowe MF dodało, że powstanie zespół ministerialno-związkowy, który „wypracuje zasady podziału środków przeznaczonychna podwyżki wynagrodzeń i uposażeń”. Oprócz podwyżek motywacyjnych (za lepsze efekty pracy i 9-procentowy wzrost ściągalności podatków) rządowy program „modernizacji KAS” przewiduje 1 mld zł na inwestycje w aparacie skarbowym, m.in. zakup 528 pojazdów, skanerów RTG, sprzętu laboratoryjnego, broni krótkiej i długiej oraz rozbudowę sieci LAN.

1,9 mld zł - tyle rząd zamierza wydać na wzrost płac i inwestycje w skarbówce w ciągu najbliższych trzech lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane