Podwyżka dodaje skrzydeł

PAP
opublikowano: 19-11-2014, 06:50

70 proc. Polaków zapewnia, że przyznana przez szef a wyższa płaca świetnie motywuje i zwiększa energię do działania, donosi "Rzeczpospolita".

Z badania TNS dla portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl. wynika, że podwyżka przekłada się zarówno na zaangażowanie, jak też lojalność pracowników. Nie tylko ich motywuje do działania, ale i dość często zachęca do realizacji nowych projektów.

Podwyżka pomaga również ograniczyć rotację załogi - stając się dla 26 proc. badanych argumentem za pozostaniem w obecnej firmie. Jak zaznacza Miłosz Brzeziński, trener rozwoju osobistego, pracodawcy zwykle nie dają podwyżek, żeby zachęcić do pracy; przyznają ją po to, by utrzymać aktualny wysoki poziom pracy pracownika.

Tylko jeden na 100 badanych pracowników stwierdził, że po podwyżce mniej by się starał. Bardziej zniechęcająco działa odmowa - 5 proc. badanych stwierdziło, że w takiej sytuacji gorzej pracuje, a 11 proc. przyjmuje bierną postawę.

Według raportu Pracuj.pl "Podwyżka bez tabu" Polacy zwykle niezbyt asertywnie zabiegają o wyższe wynagrodzenie - prawie połowa z nich nigdy nie uczestniczyła w rozmowie o podwyżce, a tylko 38 proc. zainicjowało taką rozmowę samodzielnie.

Marek Wiśniewski
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane