Czytasz dzięki

Pogłowie świń spadło w Chinach o 40 proc.

opublikowano: 29-11-2019, 12:50

Są oznaki, że najgorsza faza kryzysu spowodowanego w Chinach przez afrykański pomór świń (ASF), już minęła.

Rząd Chin poinformował, że liczba świń w październiku była o 40 proc. niższa niż rok wcześniej. Spadek spowodowała epidemia ASF, która w związku z brakiem lekarstwa na tą chorobę, zmuszała hodowców do wybijania trzody. Eksperci zwracają jednak uwagę, że w porównaniu z wrześniem spadek pogłowia świń wyniósł tylko 0,6 proc. W poprzednim miesiącu wynosił 3 proc. Jednocześnie liczba macior, o 38 proc. niższa niż rok wcześniej, wzrosła w październiku o 0,6 proc. w porównaniu z wrześniem.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Ceny hurtowe wieprzowiny spadły w Chinach już trzeci tydzień z rzędu w okresie pięciu dni zakończonym 22 listopada. To skutek rosnącego importu i większego wykorzystania zapasów mrożonego mięsa, powiedział rzecznik Ministerstwa Handlu. Gao Feng poinformował, że Chiny rozszerzą import mięsa na więcej krajów i uwolnią część rezerw państwowych aby zapewnić podaż przed tradycyjnymi świętami. Ujawnił, że Chiny mogą kupić na rynkach zagranicznych w tym roku ponad 6 mln ton mięsa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane