Polacy chętnie pracują z cudzoziemcami

opublikowano: 20-02-2020, 22:00

Zatrudnienie obcokrajowców dla uzupełnienia braków kadrowych to dobre rozwiązanie — uważają pracownicy.

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Randstad w Polsce 74 proc. pracowników lubi pracować z przedstawicielami innych kultur, przy czym częściej przyznają to kobiety (77 proc.) niż mężczyźni (71 proc.). Najbardziej otwarte na obcokrajowców w pracy są osoby w wieku od 35 do 44 lat (78 proc.).

— Podejście do cudzoziemców zależy m.in. od pochodzeniaetnicznego, kultury i religii, typu wykonywanej pracy i długości pobytu w kraju. Wydarzenia ostatnich dwóch dekad zmieniły w Polsce nastawienie do przedstawicieli innych kultur. Przystąpienie do Unii Europejskiej, masowa emigracja polskich pracowników i spowodowany tym niedobór siły roboczej pozwoliły dostrzec korzyści z napływu pracowników z innych krajów — mówi Marzena Milinkiewicz, dyrektor operacyjna w Randstad Polska.

Polska w tym badaniu plasuje się w środku stawki. Najwięcej chęci do pracy z obcokrajowcami wykazują Portugalczycy (89 proc.), a najmniej — Węgrzy (54 proc.).

Polacy są w Europie w pierwszej trójce, jeśli chodzi o popieranie firm zatrudniających obcokrajowców w celu uzupełnienia braków kadrowych. W ocenie 68 proc. rodaków to dobre rozwiązanie. Przed nami są tylko Portugalczycy (73 proc.) i Brytyjczycy (71 proc.). Nieco inaczej Polacy oceniają sytuację, gdy z braku odpowiednio wykwalifikowanych osób pracodawcy zatrudniają obcokrajowców zamiast obniżyć wymagania dla wszystkich kandydatów. 66 proc. rodaków popiera takie decyzje przełożonych, podczas gdy np. w Hiszpanii opowiada się za tym aż 79 proc., a w Wielkiej Brytanii 78 proc. pytanych.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy