Czytasz dzięki

Polacy mają apetyt na biznes

opublikowano: 13-04-2017, 22:00

Ponad połowa pracowników w naszym kraju deklaruje, że założyliby firmę, gdyby stracili pracę.

W Europie średnio 58 proc. pracowników — a na świecie 53 proc. — nie chciałoby być przedsiębiorcami. Najnowsze 27. badanie „Monitor Rynku Pracy” przeprowadzone przez Randstad na przełomie lutego i marca pokazuje, że w Polsce niechętnie do tego pomysłu podchodzi 50 proc. ankietowanych pracowników. Pod tym względem wśród krajów europejskich nasz kraj uplasował się na trzecim miejscu od końca. Tylko Luksemburczycy i Hiszpanie mniej krytycznie reagują na myśl o założeniu własnej spółki. Część badanych ma już pewne negatywne doświadczenia związane z własnym biznesem. Przyznaje się do tego 30 proc. polskich respondentów mających więcej niż 55 lat i 9 proc. w wieku 18-25 lat. Zdecydowanie więcej osób obawia się porażki. W Polsce ten argument podnosi 60 proc. badanych. 52 proc. Polaków deklaruje, że założyliby firmę, gdyby stracili pracę — to o 10 pkt. proc. więcej niż średnia europejska i 6 pkt. więcej niż średnia globalna. Jednocześnie badanie pokazuje, że 27 proc. ankietowanychz Polski rozważa założenie własnej firmy, mając pracę. Więcej chętnych do wzięcia sterów życia zawodowego w swoje ręce można znaleźć tylko we Włoszech (30 proc.) i Wielkiej Brytanii (34 proc.). Ten ostatni kraj, obok Szwajcarii, Norwegii i Danii, znalazł się w grupie państw, w których najwięcej (ponad dwie trzecie) respondentów uważa, że ich ojczyzny to dobre miejsce do założenia start-upu. Polska i Włochy nie tworzą tak pozytywnego klimatu dla przedsiębiorczości (odpowiednio 36 proc. i 34 proc. wskazań).

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane