Polacy nie ufają sieci

opublikowano: 24-10-2018, 22:00

Wożenie ze sobą dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie jest obowiązkowe. Mimo to 2/3 kierowców woli je mieć.

AutoMapa przeprowadziła badanie wśród polskich kierowców, z którego wynika, że dość sceptycznie podchodzą do nowych regulacji, dzięki którym ważność dowodu rejestracyjnego i polisy OC policjant może sprawdzić w systemie CEPiK 2.0. i większość z nich (67 proc.) nadal wozi je ze sobą. Jak podkreślają ankietowani, głównym powodem,dla którego wolą mieć je przy sobie, jest obawa przed problemami podczas kolizji drogowej. Kierowcy nie mają zaufania do nowych rozwiązań przygotowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji i obawiają się, że brak dokumentów uniemożliwi prawidłową identyfikację współuczestnika kolizji. Oczekują również, że inni kierowcy także będą wozić ze sobą komplet dokumentów. Zachowanie kierowców można tłumaczyć w dwojaki sposób.

Z jednej strony pokutuje ograniczone zaufanie do internetu i wiara, że dokument papierowy jest ważniejszy. Ciągle przecież wielu z nas nie posiada profilu zaufanego, który pozwala na załatwianie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Kolejną rzeczą jest brak wzajemnego zaufania. Nie uwierzymy na słowo innemu kierowcy, jak nie pokaże nam dokumentów. W wielu przypadkach nie wzywano do drobnych kolizji policji — teraz zapewne będzie to częstsze. Myślę, że to też wynika z małego zaufania do instytucji państwa — wyjaśnia psycholog Dorota Minta.

Najwięcej zwolenników nowych przepisów jest wśród osób, które użytkują wspólnie jeden pojazd lub posiadają kilka pojazdów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu