Czytasz dzięki

Polacy tworzą ultracienkie przewodniki

opublikowano: 20-12-2016, 22:00

Rozwiązanie spółki XTPL może zrewolucjonizować produkcję ogniw fotowoltaicznych i wyświetlaczy dotykowych

Filip Granek i Sebastian Młodziński, współwłaściciele spółki XTPL, zarys swojej technologii przedstawili na początku 2016 r. W tym czasie wzięli udział w kilku konkursach i programach akceleracyjnych, w tym m.in. MIT Enterprise Forum Poland, dopracowali rozwiązanie i przebudowali model jego późniejszej sprzedaży. Obecnie proponują nowatorską metodę produkcji ultracienkich linii przewodzących prąd elektryczny, dla których zastosowanie można znaleźć w fotowoltaice (do produkcji cienkowarstwowych ogniw słonecznych), a także w wytwarzaniu ekranów dotykowych. Przedsiębiorcy dostrzegają już kolejne możliwości zastosowania tego rozwiązania. Niebawem gotowe ma być również urządzenie do drukowania „linii”.

KREATYWNE POMYSŁY:Filip Granek, prezes młodej spółki 
technologicznej XTPL, proponuje nowe rozwiązania, które mogą zmienić 
podejście do produkcji, np. wyświetlaczy dotykowych.
Zobacz więcej

KREATYWNE POMYSŁY:Filip Granek, prezes młodej spółki technologicznej XTPL, proponuje nowe rozwiązania, które mogą zmienić podejście do produkcji, np. wyświetlaczy dotykowych.

Finansowanie innowacji

Projekt powstawał ze wsparciem Konrada Pankiewicza, anioła biznesu i funduszu Platinum Seed, realizującego działanie 3.1 „Inicjowanie działalności innowacyjnej” programu Innowacyjna Gospodarka. Na początku spółka do dyspozycji miała pół miliona złotych. Teraz pula ta znacznie się powiększyła. Niedawno — m.in. za sprawą inwestorów oraz dotacji pozyskanej z tzw. szybkiej ścieżki oferowanej w programie Inteligentny Rozwój, firma zebrała w sumie 14 mln zł. Dzięki temu z przysłowiowego garażu swój biznes i prace badawczo-rozwojowe mogła przenieść do laboratoriów wynajmowanych we Wrocławskim Centrum Badań EIT+.

— Zyskaliśmy możliwość pracy na bardzo nowoczesnym sprzęcie laboratoryjnym. Rozbudowaliśmy też nasz zespół. Do współpracy udało nam się pozyskać osoby z doświadczeniem zdobytym za granicą — wyjaśnia Filip Granek. Twierdzi, że to wszystko mocno przyspieszyło prace. I zapowiada, że na początku 2017 r. gotowy powinien już być prototyp urządzenia „drukującego”, czyli wytwarzającego ultracienkie — nawet sto razy cieńsze od ludzkiego włosa — przewodniki prądu.

— Wzięliśmy udział w kilku programach, które inicjują kontakt młodych przedsiębiorców z doświadczonymi przedstawicielami biznesu. Mentorzy, z którymi pracowaliśmy, doradzili nam zmianę pierwotnego modelu biznesowego. Planujemy, poza sprzedażą licencji, dostarczać zainteresowanym firmom również sprzęt „drukujący” i chemiczny „tusz” z nanocząstek, umożliwiający wytwarzanie linii przewodzących prąd — wyjaśnia Filip Granek. Liczy, że pierwsze, laboratoryjne wdrożenia będą realizowane pod koniec 2017 r.

Produkcja z przyszłości

Prezes spółki XTPL zaznacza, że cały czas prowadzone są badania nad technologią, m.in. możliwością wytwarzania coraz cieńszych „linii”. Przed firmą może to otworzyć nowe rynki. W przyszłości technologia mogłaby być wykorzystywana również do produkcji precyzyjnych bezpieczników dla bardzo małych napięć prądu. Inne zastosowanie: naprawa uszkodzonych wyświetlaczy smartfonów.

— W przyszłości nasza technologia mogłaby okazać się użyteczna przy produkcji np. soczewek kontaktowych z wbudowanymi komponentami elektronicznymi. Nasze elektrody są transparentne, nie zaburzałyby więc naturalnego widzenia, a dodatkowo można je instalować na wypukłej powierzchni — mówi Filip Granek. Naukowcy z zespołu XTPL chcą też sprawdzić, czy rozwiązanie sprawdzi się w detekcji bakterii w roztworach. Na razie są to jedynie wizje. Teraz firma skupia się na fotowoltaice i produkcji wyświetlaczy.

Z mentorskim wsparciem

Koncept w dotychczasowej postaci został dostrzeżony m.in. przez inicjatorów akceleratora dla start-upów MIT Enterprise Forum Poland. Przedstawiciele spółki wzięli też udział w czwartej edycji Wolves Summit — pomysł prezentowali w finale konkursu The Great Pitch. Spółka zwyciężyła polskie eliminacje Climate-KIC Venture Competition 2016 i reprezentowała Polskę w międzynarodowym finale we Frankfurcie. Wydarzenia te były okazją do przedstawienia konceptu w środowisku inwestorskim i branżowym. Kolejny sukces: firma otrzymała grant z Instrumentu SME, realizowanego przez Komisję Europejską w ramach programu Horyzont 2020 (dotacja na pierwszą fazę programu — sprawdzenie stopnia naukowej i technicznej wykonalności projektu oraz potencjału rynkowego).

— Technologia ultraprecyzyjnego drukowania nanomateriałów może zostać wszechstronnie zastosowana, z korzyścią dla firm, konsumentów i całych państw. Cieszymy się, że zostało to dostrzeżone na szczeblach europejskich — mówi Filip Granek.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane