Polacy tworzą ultracienkie przewodniki

opublikowano: 20-12-2016, 22:00

Rozwiązanie spółki XTPL może zrewolucjonizować produkcję ogniw fotowoltaicznych i wyświetlaczy dotykowych

Filip Granek i Sebastian Młodziński, współwłaściciele spółki XTPL, zarys swojej technologii przedstawili na początku 2016 r. W tym czasie wzięli udział w kilku konkursach i programach akceleracyjnych, w tym m.in. MIT Enterprise Forum Poland, dopracowali rozwiązanie i przebudowali model jego późniejszej sprzedaży. Obecnie proponują nowatorską metodę produkcji ultracienkich linii przewodzących prąd elektryczny, dla których zastosowanie można znaleźć w fotowoltaice (do produkcji cienkowarstwowych ogniw słonecznych), a także w wytwarzaniu ekranów dotykowych. Przedsiębiorcy dostrzegają już kolejne możliwości zastosowania tego rozwiązania. Niebawem gotowe ma być również urządzenie do drukowania „linii”.

KREATYWNE POMYSŁY:Filip Granek, prezes młodej spółki 
technologicznej XTPL, proponuje nowe rozwiązania, które mogą zmienić 
podejście do produkcji, np. wyświetlaczy dotykowych. Konceptów rozwoju 
projektu jest więcej.
Zobacz więcej

KREATYWNE POMYSŁY:Filip Granek, prezes młodej spółki technologicznej XTPL, proponuje nowe rozwiązania, które mogą zmienić podejście do produkcji, np. wyświetlaczy dotykowych. Konceptów rozwoju projektu jest więcej.

Finansowanie innowacji

Projekt powstawał ze wsparciem Konrada Pankiewicza, anioła biznesu i funduszu Platinum Seed, realizującego działanie 3.1 „Inicjowanie działalności innowacyjnej” programu Innowacyjna Gospodarka. Na początku spółka do dyspozycji miała pół miliona złotych. Teraz pula ta znacznie się powiększyła. Niedawno — m.in. za sprawą inwestorów oraz dotacji pozyskanej z tzw. szybkiej ścieżki oferowanej w programie Inteligentny Rozwój, firma zebrała w sumie 14 mln zł. Dzięki temu z przysłowiowego garażu swój biznes i prace badawczo-rozwojowe mogła przenieść do laboratoriów wynajmowanych we Wrocławskim Centrum Badań EIT+.

— Zyskaliśmy możliwość pracy na bardzo nowoczesnym sprzęcie laboratoryjnym. Rozbudowaliśmy też nasz zespół. Do współpracy udało nam się pozyskać osoby z doświadczeniem zdobytym za granicą — wyjaśnia Filip Granek. Twierdzi, że to wszystko mocno przyspieszyło prace. I zapowiada, że na początku 2017 r. gotowy powinien już być prototyp urządzenia „drukującego”, czyli wytwarzającego ultracienkie — nawet sto razy cieńsze od ludzkiego włosa — przewodniki prądu.

— Wzięliśmy udział w kilku programach, które inicjują kontakt młodych przedsiębiorców z doświadczonymi przedstawicielami biznesu. Mentorzy, z którymi pracowaliśmy, doradzili nam zmianę pierwotnego modelu biznesowego. Planujemy, poza sprzedażą licencji, dostarczać zainteresowanym firmom również sprzęt „drukujący” i chemiczny „tusz” z nanocząstek, umożliwiający wytwarzanie linii przewodzących prąd — wyjaśnia Filip Granek. Liczy, że pierwsze, laboratoryjne wdrożenia będą realizowane pod koniec 2017 r.

Produkcja z przyszłości

Prezes spółki XTPL zaznacza, że cały czas prowadzone są badania nad technologią, m.in. możliwością wytwarzania coraz cieńszych „linii”. Przed firmą może to otworzyć nowe rynki. W przyszłości technologia mogłaby być wykorzystywana również do produkcji precyzyjnych bezpieczników dla bardzo małych napięć prądu. Inne zastosowanie: naprawa uszkodzonych wyświetlaczy smartfonów.

— W przyszłości nasza technologia mogłaby okazać się użyteczna przy produkcji np. soczewek kontaktowych z wbudowanymi komponentami elektronicznymi. Nasze elektrody są transparentne, nie zaburzałyby więc naturalnego widzenia, a dodatkowo można je instalować na wypukłej powierzchni — mówi Filip Granek. Naukowcy z zespołu XTPL chcą też sprawdzić, czy rozwiązanie sprawdzi się w detekcji bakterii w roztworach. Na razie są to jedynie wizje. Teraz firma skupia się na fotowoltaice i produkcji wyświetlaczy.

Z mentorskim wsparciem

Koncept w dotychczasowej postaci został dostrzeżony m.in. przez inicjatorów akceleratora dla start-upów MIT Enterprise Forum Poland. Przedstawiciele spółki wzięli też udział w czwartej edycji Wolves Summit — pomysł prezentowali w finale konkursu The Great Pitch. Spółka zwyciężyła polskie eliminacje Climate-KIC Venture Competition 2016 i reprezentowała Polskę w międzynarodowym finale we Frankfurcie. Wydarzenia te były okazją do przedstawienia konceptu w środowisku inwestorskim i branżowym. Kolejny sukces: firma otrzymała grant z Instrumentu SME, realizowanego przez Komisję Europejską w ramach programu Horyzont 2020 (dotacja na pierwszą fazę programu — sprawdzenie stopnia naukowej i technicznej wykonalności projektu oraz potencjału rynkowego).

— Technologia ultraprecyzyjnego drukowania nanomateriałów może zostać wszechstronnie zastosowana, z korzyścią dla firm, konsumentów i całych państw. Cieszymy się, że zostało to dostrzeżone na szczeblach europejskich — mówi Filip Granek.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu