Polacy wydrukują linie przewodzące prąd

opublikowano: 28-03-2017, 22:00

XTPL przygotowuje się do komercjalizacji wynalazku, który może zmienić produkcję paneli słonecznych i wyświetlaczy dotykowych.

Niebawem ma trafić na rynek nowa technologia opracowana i opatentowana przez młodą spółkę technologiczną XTPL. Firma, na czele której stoi dr Filip Granek, stworzyła nowatorską metodę drukowania linii przewodzących prąd. Struktury te są 100 razy cieńsze od ludzkiego włosa. Metoda może się okazać atrakcyjna m.in. dla producentów paneli słonecznych i wyświetlaczy ciekłokrystalicznych.

KOLEJNA BARIERA OSIĄGNIĘTA:
KOLEJNA BARIERA OSIĄGNIĘTA:
— Do tej pory drukowaliśmy linie, które były 100 razy cieńsze od ludzkiego włosa. Dziś są cieńsze 400 razy. To kolejny krok w rozwoju naszego rozwiązania — zaznacza dr Filip Granek, prezes spółki XTPL.
[FOT. ARC]

Jak wyjaśniają jej autorzy, w obecnie produkowanych urządzeniach fotowoltaicznych światło wpadające do ogniwa słonecznego odbija się od linii przewodzących. Natomiast w rozwiązaniu XTPL jedynie się załamuje, dzięki czemu absorpcja energii słonecznej zostaje zwiększona. A w przypadku urządzeń mobilnych światło ma do pokonania mniejszą przeszkodę — oczekiwana jasność wyświetlacza może więc zostać uzyskana przy mniejszym zużyciu energii.

Z laboratorium na rynek

Pierwsza prezentacja produktu ma się odbyć już w maju. Podczas organizowanych w Berlinie targów Printed Electronics Europe poświęconych elektronice drukowanej XTPL pokaże prototyp swojej drukarki i tuszu, czyli specjalnie opracowanego roztworu z zawieszonymi drobinkami metalu. Wytwarzane linie po przejściu procesu suszenia są od razu elektrycznie aktywne.

— Dla nas będzie to niejako moment wyjścia z laboratorium i zaproszenia przedstawicieli biznesu do partnerstwa badawczo- -rozwojowego. Mając już gotowe narzędzie, możemy skupić się na dostosowaniu go do potrzeb konkretnego odbiorcy — zaznacza dr Filip Granek.

Wcześniej firma została zaproszona do udziału w programie Startupy w Pałacu. Otrzymała dodatkowo wyróżnienie i będzie mogła zaprezentować swój koncept również na Międzynarodowych Targach Innowacyjnych Technologii Przemysłowych Hannover Messe 2017, których Polska jest w tym roku oficjalnym partnerem.

— Opowiadamy o technologii XTPL podczas wielu międzynarodowych spotkań i konferencji. Od początku widzieliśmy zainteresowanienaszym rozwiązaniem, dostaliśmy listy intencyjne od największych graczy świata fotowoltaiki, m.in. od Trina Solar. Wszystkie te firmy czekały jednak na moment, w którym będziemy gotowi przetestować wraz z nimi naszą technologię w procesie produkcji konkretnych rozwiązań — dodaje dr Filip Granek. Teraz firma jest już gotowa do rozpoczęcia testów beta.

— Równocześnie będziemy pracować nad skalowaniem technologii i budowaniem drukarek przemysłowych, do zastosowania już w produkcji masowej — wyjaśnia dr Filip Granek.

Technologiczna poprzeczka

XTPL wciąż rozwija swoją technologię. I próbuje wydrukować jeszcze cieńsze linie. Firma pochwaliła się niedawno laboratoryjnym sukcesem — uzyskała struktury o szerokości ok. 100 nanometrów (obecnie drukowane mają od 400 do 500 nanometrów).

— Na razie jest to laboratoryjny eksperyment. Cały proces wymaga jeszcze usystematyzowania, ale testy pokazały, że drukowanie jeszcze cieńszych linii jest możliwe. To świadczy o potencjale naszej technologii — cieńsze linie oznaczają większą ich transparentność. Nasz wynalazek mógłby więc okazać się użyteczny również w mikrofotonice. Będziemy jeszcze nad tym pracować — zapewnia dr Filip Granek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane