Polak szefem Philip Morris International

opublikowano: 11-12-2020, 14:30
aktualizacja: 11-12-2020, 17:48

Jacek Olczak będzie od maja przyszłego roku prezesem koncernu tytoniowego Philip Morris International (PMI).

Notowany na nowojorskiej giełdzie koncern poinformował o zmianach we władzach, które mają dokonać się do maja 2021 roku, kiedy planowane jest walne zgromadzenie akcjonariuszy amerykańskiej spółki. Louis Camilleri, obecny szef rady dyrektorów postanowił odejść ze stanowiska ze skutkiem natychmiastowym. Ma zastąpić go w maju obecny prezes André Calantzopoulos. Do tego czasu obowiązki szefa rady dyrektorów będzie pełnił Lucio Noto, niezależny członek rady dyrektorów.

Jacek Olczak, Philip Morris
Jacek Olczak, Philip Morris
materiały prasowe

André Calantzopoulosa na stanowisku prezesa ma w maju zastąpić Jacek Olczak, obecny dyrektor ds. operacyjnych koncernu. Pełni tę funkcję od stycznia 2018 roku. Wcześniej, od sierpnia 2012 roku do grudnia 2018 roku był dyrektorem finansowym PMI.

„Oczekuje się, że pan Olczak zostanie również kandydatem do rady dyrektorów” – podaje PMI w komunikacie.

Jacek Olczak ma 55 lat. Zaczął pracować w Philip Morris w 1993 r. Był pierwszym rodzimym prezesem polskiego oddziału koncernu tytoniowego PMI. Potem kierował firmą w Niemczech i Austrii oraz Rumunii. W latach 2009-12 był prezesem na kraje Unii Europejskiej, a następnie dyrektorem zarządzającym ds. finansowych w globalnych strukturach. W kwietniu ubiegłego roku awansował na obecne stanowisko. Ma tytuł magistra uzyskany na Uniwersytecie Łódzkim.

W Polsce działają cztery spółki zależne PMI. Philip Morris Polska S.A. (PMPL) zajmuje się produkcją wyrobów tytoniowych. Philip Morris Polska Distribution Sp. z o.o. (PMPL-D) zajmuje się sprzedażą i dystrybucją wyrobów tytoniowych na polskim rynku. Philip Morris Polska Tobacco Sp. z o.o. (PMPL-T) zajmuje się kontraktacją uprawy tytoniu przez plantatorów, skupem tytoniu oraz jego magazynowaniem. PMI Service Center Europe Sp. z o.o. (PMI SCE) jest europejskim centrum zintegrowanych usług biznesowych, które świadczy wyspecjalizowane usługi finansowe, zakupowe i informatyczne (IS) oraz zapewnia wsparcie z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi (HR) spółkom zależnym PMI w ponad 60 krajach w Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce, wynika z informacji zamieszczonych na stronie internetowej firmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane