Polemika Sobolewski odpowiada Kluzie

PB
opublikowano: 19-06-2009, 00:00

Ludwik Sobolewski

prezes GPW

"Publiczny obrót nie polega na tym, że wszystko, co mogłoby być ujawnione, jest ujawniane. Dzieje się tak w interesie rynku. Kanonem jest tutaj anonimowość obrotu i ochrona interesów jego uczestników. Trzeba do tych spraw podchodzić skrajnie rozważnie. Rynek istnieje, jeśli są na nim inwestorzy. Polski rynek nie może być ekscentryczny na tle innych. Poza tym problem z koncentracją w grudniu 2008 r. to była bardziej ciąża urojona, niż ciąża. I to GPW sygnalizowała już wówczas."

Prezes GPW odniósł się do wypowiedzi szefa KNF z czwartkowego "PB". Chodzi o ujawnianie koncentracji na rynku kontraktów terminowych na WIG20.

Stanisław Kluza

przewodniczący KNF

"To, że w ogóle GPW podaje koncentrację [na rynku kontraktów terminowych — przyp. red.], wynika z naszej inicjatywy. Procedura jest taka: UKNF otrzymuje z KDPW dane o krótkich oraz długich pozycjach i przekazuje na giełdę. Decyzja giełdy, by nie ujawniać strony rynku (krótka, długa), jest zła. My jesteśmy za, bo to byłoby zdecydowanie czytelniejsze dla inwestorów.

GPW ujawnia koncentrację na rynku kontraktów terminowych na WIG20. Nie podaje jednak, czy gruba ryba obstawia spadki czy wzrosty. Wypowiedź Stanisława Kluzy pochodzi z wywiadu dla "PB" z 18.06.2009.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu