Policja puka do drzwi Unii po 500 mln zł

Mariusz Zielke
07-07-2008, 00:00

Pozwolenie na broń, licencje, skargi przez internet? Policja chce wdrożyć e-usługi za unijne pieniądze. Firmy zarobią.

Powstaną: sieć pod numer 112, e-usługi i systemy wspomagające

Pozwolenie na broń, licencje, skargi przez internet? Policja chce wdrożyć e-usługi za unijne pieniądze. Firmy zarobią.

Nieoczekiwanie Komenda Główna Policji (KGP) może zostać dopisana do listy beneficjentów Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG) — wynika z informacji „PB”. Policjanci wystąpili o dotację na 4 projekty teleinformatyczne warte 500 mln zł. Według naszych informacji, jest niemal pewne, że dostaną 165 mln zł na budowę sieci teleinformatycznej pod numer 112. Na liście rezerwowej ma znaleźć się zaś projekt e-usługi, którego celem jest usprawnienie pracy policjantów i ich kontaktu z obywatelami (m.in. składanie wniosków o pozwolenie na broń czy licencje detektywistyczne przez internet). Projekty opiniuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), ale ostateczną decyzję podejmuje Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR).

„Do końca lipca trwa proces konsultacji listy indykatywnej z osi 7 POIG (tzw. oś priorytetowa 7 to projekty teleinformatyczne, na które możemy przeznaczyć 788 mln EUR, w większości unijnych pieniędzy). Ostatecznie decyzje podejmuje MRR” — napisała do nas Wioletta Paprocka, rzecznik MSWiA.

Zdążyć przed EURO

W ramach projektu budowy sieci obsługującej numer zgłoszeń alarmowych 112 policjanci mają dostać m.in. wyposażenie do centrów przyjmowania zgłoszeń i system telefonii IP (telefonia internetowa). Sieć ma też obsługiwać straż pożarną, a w przyszłości może inne jednostki.

— Podstawowym celem tego systemu będzie jednak automatyzacja przyjmowania i lokalizacji zgłoszeń. Obecnie policjanci, przyjmując zgłoszenie, muszą korzystać ze specjalnego programu do ustalenia lokalizacji. Po wdrożeniu nowego systemu, budowie sieci i integracji z bazami danych dzwoniący pod numer alarmowy obywatel będzie lokalizowany automatycznie — tłumaczy nam jeden z policjantów.

Projekt przewiduje stworzenie call center obsługującego zgłoszenia w różnych językach. Pracować w nim będą mogły osoby niepełnosprawne. System ma powstać do 2010 r. i będzie wykorzystany do zabezpieczenia EURO 2012. MSWiA ogólne koszty budowy systemu 112 oszacowało na 250 mln zł.

Ciekawie wygląda również drugi projekt, który ma szansę na sfinansowanie z pieniędzy unijnych — platforma komunikacyjna z funkcją e-usług. Jego wartość policja oszacowała na 100 mln zł. W ramach projektu powstaną narzędzia, które umożliwią przeprowadzanie aukcji i przetargów przez internet, zgłoszenia różnych wniosków i skarg, w komendach mają zaś powstać „kioski elektroniczne” umożliwiające przeglądanie informacji. Platforma ma też uruchomić specjalne usługi dla policjantów (system obiegu dokumentów, e-learning, tworzenie grup roboczych, organizery, narzędzia zapewniające lepszą wymianę informacji). Mniejsze szanse na sfinansowanie z unijnych funduszy mają system wspomagania dowodzenia i system obsługi policji łącznie za 250 mln zł. Projekty te powstają z różnych źródeł.

Kasa dla IT

Największymi obecnie projektami, które będą zrealizowane z osi priorytetowej 7 POIG, są RUM (rejestr usług medycznych) za 800 mln zł i Pl.ID (nowy dowód osobisty) za 400 mln zł. Dzięki unijnej kasie mamy otrzymać znaczny zastrzyk finansowy na nowe technologie. Niedawno na łamach „PB” Witold Drożdż, podsekretarz stanu w MSWiA, zapowiadał, że w ciągu najbliższych czterech lat na informatyzację administracja rządowa i samorządowa wyda 14 mld zł.

— To ogromna szansa, bo takiego zastrzyku pieniędzy w nowe technologie nie było i pewnie już nigdy nie będzie. Jeśli wydamy je efektywnie, odmienimy obraz Polski — mówił Witold Drożdż.

Prace nad wszystkimi najważniejszymi projektami rządowymi ruszą do końca 2008 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Policja puka do drzwi Unii po 500 mln zł