Policka inwestycja wabi instytucje finansowe

opublikowano: 07-01-2018, 22:00

30 banków zgłosiło się do kredytowania budowy instalacji polipropylenu w należących do Grupy Azoty zakładach w Policach.

Pod koniec zeszłego roku reprezentanci Grupy Azoty oraz spółki celowej PDH Polska, która została powołana do budowy instalacji propylenu i polipropylenu w Policach, spotykali się przez kilka tygodni z przedstawicielami banków, które chciałyby uczestniczyć w kredytowaniu przedsięwzięcia. — Zainteresowanie finansowaniem projektu jest bardzoduże. Zgłosiło się do nas około 30 banków z Europy, Azji i Ameryki — mówi Paweł Łapiński, wiceprezes Grupy Azoty.

Paweł Łapiński
Marek Wiśniewski

Kredyt na trzy waluty

Wśród zainteresowanych projektem nazwanym Polimery Police są wszystkie największe polskie banki oraz instytucje finansowe m.in. z Chin i Japonii. Przedstawiciele Grupy Azoty zapewniają, że łączna kwota, jaką byłyby skłonne pożyczyć PDH Polska te banki, kilkakrotnie przekracza zapotrzebowanie.

Według ostatnich szacunków, budowa polickiej instalacji polipropylenu ma kosztować około 5 mld zł. Zgodnie z założeniami grupy finansowanie projektu będzie oparte na formule project finance, w której kapitał własny i kapitał obcy stanowią po 50 proc. Inwestor zakłada, że zaciągnie kredyt w konsorcjum banków. Nie informuje jednak, czy i w jakim stopniu uczestniczyć w nim będą polskie podmioty. — Oceniając oferty poszczególnych banków, jako spółka publiczna będziemy kierować się wyłącznie proponowanymiwarunkami finansowymi — zapewnia wiceprezes grupy.

W przyszłym miesiącu ma dojść do kolejnej tury spotkań z przedstawicielami instytucji finansowych, podczas których strony przedstawią swoje oczekiwania. W wyniku serii rozmów w trzecim kwartale ma powstać ich krótka lista. Zdaniem Pawła Łapińskiego, finał negocjacji i podpisanie umowy z konsorcjum banków byłoby możliwe nie wcześniej niż za rok. — Chcemy zaciągnąć kredyt w trzech walutach, a dominujący udział ma mieć euro. Zakładany przez nas okres kredytowania to 10-15 lat, oczywiście z opcją wcześniejszej spłaty — dodaje wiceprezes.

Know-how zza oceanu

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia spółka PDH Polska wybrała dostawcę licencji na technologię produkcji polipropylenu dla projektu Polimery Police. Została nim amerykańska firma Grace Technologies, należąca do grupy WR Grace & Co.-Conn. Ta decyzja wymaga jeszcze akceptacji nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy PDH Polska. Przedsięwzięcie Polimery Police ma być zrealizowane na terenie należącej do specjalnej strefy ekonomicznej, nieopodal zakładów w Policach.

Początek prac planowany jest na koniec przyszłego roku, zaś komercyjne uruchomienie fabryki — na rok 2022 r. Ostateczne rozliczenie projektu ma nastąpić na koniec 2023 r. Budowa polipropylenowej instalacji w Policach to największy projekt przemysłowy, jaki ma być realizowany w Polsce w najbliższych latach. Większym przedsięwzięciem był Program 10+, który kilka lat temu zakończyła Grupa Lotos. Jego wartość sięgnęła 5,5 mld zł. Natomiast Program EFRA, rozpoczęty kilka lat temu przez gdański koncern, szacowany jest na około 2,2 mld zł. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane