Polimeni ma zgodę na hipermarket

Piotr Wielicki
opublikowano: 21-03-2002, 00:00

Polimeni International, amerykańska firma deweloperska, wybuduje w Gnieźnie hipermarket. Na inwestycję wartości 62-70 mln zł zgodzili się radni miasta. Kupcy chcą skierować sprawę do sądu.

Mimo protestów lokalnych kupców, radni Gniezna zgodzili się na wybudowanie hipermarketu przez Polimeni International, amerykańską firmę deweloperską. Teraz Amerykanie chcą jak najszybciej wykupić działkę i rozpocząć budowę.

W grudniu 2001 r. PI zaproponowała władzom Gniezna wybudowanie kompleksu handlowo-rozrywkowego, składającego się z marketu spożywczego,budowlanego, galerii handlowej oraz centrum rozrywkowego z kilkoma salami kinowymi o łącznej powierzchni około 22 tys. mkw. Koszt przedsięwzięcia oszacowano na 16-18 mln USD (62-70 mln zł).

Plany budowy kompleksu wywołały zaniepokojenie wśród gnieźnieńskich kupców. Twierdzą oni, że inwestycja doprowadzi do upadku małych placówek oraz zwiększy bezrobocie w mieście. Po pozytywnej dla firmy decyzji radnych kupcy chcą skierować sprawę do sądu.

Amerykanie wskazują na korzyści, związane z realizacją inwestycji. Szacuje się, że po wybudowaniu kompleksu do kasy miasta wpływać będzie co roku około 700 tys. zł.

Polimeni specjalizuje się w budowie, wynajmie, zarządzaniu i sprzedaży nieruchomości. Działa głównie na północnym wschodzie USA. Działalność międzynarodową — w tym m.in. w Polsce — firma prowadzi od 1999 r. przez spółkę Polimeni International. W ciągu 5 lat firma chce wybudować w Polsce 10 kompleksów handlowo-rozrywkowych. Pierwszy obiekt powstaje w Koninie. Drugi ma być w Gnieźnie. Łączny koszt inwestycji ma wynieść około 700 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Wielicki

Polecane