Polisy na pierwsze ryzyko

Aviva proponuje małym i średnim firmom pakiet ubezpieczeń w wygodnym dla nich systemie.

Kolejny ubezpieczyciel angażuje się w segment MSP. Tym razem jest to Aviva, która właśnie ogłosiła wprowadzenie do oferty pakietu ubezpieczeń dla mikro- i małych firm w systemie na pierwsze ryzyko — Partner w biznesie. Większość pakietów dostępnych na rynku jest ubezpieczana na sumy stałe.

— O ile w przypadku klientów indywidualnych ubezpieczenia na pierwsze ryzyko są powszechne, to dla małych i średnich firm standardem są ubezpieczenia na sumy stałe — przyznaje Agnieszka Kreft-Rybak z Avivy.

Sumy stałe to system ubezpieczenia wymagający od klienta precyzyjnego oszacowania wartości mienia, na bazie której wyznacza się sumę ubezpieczenia. Jeśli ta suma zostanie zaniżona w stosunku do faktycznej wartości mienia, będzie to miało konsekwencje w postaci proporcjonalnie obniżonego odszkodowania.

W przypadku ubezpieczenia na pierwsze ryzyko takiego zagrożenia nie ma. Klient deklaruje maksymalną sumę, która ma odpowiadać maksymalnej przewidywalnej wysokości pierwszej szkody. Ewentualne odszkodowanie zostanie zatem wypłacone w odniesieniu do wartości szkody, maksymalnie do poziomu zadeklarowanego limitu odpowiedzialności.

— Dodatkowo proponujemy klientowi ochronę wszystkich przedmiotów ubezpieczenia w ramach jednej łącznej sumy — mówi Agnieszka Kreft-Rybak.

Ubezpieczycieli zainteresowanych segmentem MSP jest coraz więcej. W ubiegłym roku do ich grona dołączyła Europa, a w tym roku aż trzy podmioty — Link4, Proama i Liberty Ubezpieczenia.

Pakiet składa się z czterech rodzajów ryzyka — ubezpieczenie od pożaru i innych zdarzeń losowych, kradzież z włamaniem i rabunek, odpowiedzialność cywilna oraz następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW). Klient wybiera limity odpowiedzialności spośród kilku proponowanych dla każdego z tych rodzajów ryzyka, tworząc w ten sposób pakiet z jedną łączną składką. Produkt skierowany jest do przedsiębiorców, których majątek i obrót roczny nie przekracza 3 mln zł. Stawek ubezpieczyciel nie ujawnia, ale nie powinny być one wyższe od standardowych rozwiązań na sumy stałe dostępnych dla segmentu małych i średnich firm. Nie jest to pierwsze takie rozwiązanie na rynku.

Chwilę wcześniej ofertę dla małych i średnich przedsiębiorców na podstawie pierwszego ryzyka wprowadził InterRisk. Jego Biznes Pro to pakiet ubezpieczeń dla firm z majątkiem i obrotem do 2 mln zł, którego roczna składka kształtuje się w okolicach średnio 515 zł. Ubezpieczycieli zainteresowanych segmentem MSP jest coraz więcej. W ubiegłym roku do ich grona dołączyła Europa, a w tym roku aż trzy podmioty — Link4, Proama i Liberty Ubezpieczenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Polisy na pierwsze ryzyko