Polisy solą w oku szpitali

AT
opublikowano: 19-01-2012, 00:00

W skrajnych przypadkach co piąty złoty z kontraktu z NFZ trafi do ubezpieczycieli.

Problem ubezpieczeń dla szpitali przybiera coraz większe rozmiary. Wyliczenia Pracodawców RP pokazują, że na nową składkę od zdarzeń medycznych wydadzą w skali kraju 850 mln zł. Wszystko przez nową ustawę o prawach pacjenta, dzięki której będą oni mogli dochodzić roszczeń nie tylko w sądzie, ale przed specjalnymi komisjami. Więcej zapłacą też za ubezpieczenia OC.

— Wszystkie polisy będą kosztować szpitale co najmniej 2,5 mld zł — mówi Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP. Organizacja szacuje, że w zależności od placówki, kwota będzie stanowiła nawet 10-20 proc. wartości kontraktu z NFZ. Szpitale zwracają też uwagę, że ustawowa definicja zdarzenia medycznego jest zbyt szeroka.

— Może dochodzić do paradoksalnych sytuacji, ponieważ pacjenci będą mogli żądać odszkodowania niemalże za wszystko, np. za naruszenie intymności podczas badania. Obawiamy się, że dla niektórych osób nowe narzędzie może okazać się pomysłem na biznes — twierdzi Dorota Gałczyńska, dyrektorka Szpitala Bielańskiego. Choć nowe przepisy obowiązują od tego roku, część szpitali nie kupiła polisy. Oferty składa jedynie PZU, ale... — Ceny są z kapelusza. Jeden z wielkopolskich szpitali, który w 2011 r. zapłacił za ubezpieczenia niecałe 100 tys. zł, w tym roku wyda 1 mln zł — mówi Andrzej Sokołowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Niepublicznych.

PZU broni się i tłumaczy, że pacjenci mają nowe narzędzie roszczeń i coraz częściej udaje się im wywalczyć duże sumy odszkodowań. A gdyby był to taki dochodowy segment, od razu pojawiłaby się konkurencja. Potencjalni rywale czekają na rozporządzenie do ustawy. Jak na problem szpitali reaguje resort zdrowia? Wiceminister Jakub Szulc zapowiedział, że jeśli PZU nie obniży cen, trzeba będzie zmienić ubezpieczenie z obligatoryjnego na dobrowolne. Czy to rozwiąże problemy? — Mniej podmiotów niesie ze sobą ryzyko wyższej składki — mówi Piotr Gerber, prezes EMC.

Warsztaty „Praktyczne aspekty funkcjonowania ustawy refundacyjnej”

O tym dowiedzą się Państwo 16-17 lutego w Warszawie. Szczegóły: konferencje.pb.pl, tel. 22/333 97 77.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu