Politechnika jako poligon 3D

opublikowano: 06-08-2018, 22:00

Wirtualne modele terenu Politechniki Warszawskiej nauczą efektywnego zarządzania dużymi nieruchomościami.

Politechnika Warszawska niedawno uruchomiła pilotażową budowę systemu do zarządzania własnymi nieruchomościami. Koncepcja tego systemu opiera się na bardzo szerokim wykorzystaniu geoinformacji, czyli wszelkiego rodzaju map — począwszy od map klasycznych po kompletne wirtualne modele budynków. Majątek uczelni obejmuje ponad 100 obiektów — budynki dydaktyczno-naukowe, administracyjne, akademiki, budynki mieszkalne i ośrodki wypoczynkowe. Prace związane z realizacją tego systemu koordynowane są przez Centrum Informatyzacji PW.

Inteligentne miasto będzie musiało oczywiście integrować o wiele więcej usług, niż ma to miejsce w uczelnianym kampusie, ale mechanizmy zarządzania pozostaną podobne — ocenia prof. Dariusz Gotlib z Politechniki Warszawskiej.
Zobacz więcej

ZARZĄDZANIE:

Inteligentne miasto będzie musiało oczywiście integrować o wiele więcej usług, niż ma to miejsce w uczelnianym kampusie, ale mechanizmy zarządzania pozostaną podobne — ocenia prof. Dariusz Gotlib z Politechniki Warszawskiej. Fot. Marek Wiśniewski

— Rozproszenie przestrzenne nieruchomości, różnorodność budynków i terenów, złożone procesy zarządcze, konieczność raportowania do instytucji nadrzędnych, majątek dużej wartości — wszystko to sprawia, że mamy doskonałe pole testowe do wdrażania nowoczesnych systemów informacji przestrzennej wspomagających zarządzanie — mówi prof. Dariusz Gotlib z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej.

Chcąc usprawnić procesy zarządzania nieruchomościami, uczelnia postanowiła rozpocząć prace nad systemem, który pozwoli zapanować nad całym tym majątkiem. Takich rozwiązań, jakie planuje wdrożyć Politechnika Warszawska, nie mają inne ośrodki w kraju. Także na rynku nie znajdziemy gotowych rozwiązań. Od czego jednak są własne kompetencje? Już w 2004 r. w ramach prac dyplomowych wykonano pierwszy prototyp systemu informacji przestrzennej. Potem wykonywano kolejne eksperymenty, w ramach których powstały różne mapy budynków — zarówno 2D, jak i 3D.

— Obecnie prowadzona jest digitalizacja całej dokumentacji budowlanej i geodezyjnej. Wykonano też skanowanie laserowe wybranych budynków. Dzięki tej technologii możemy bardzo łatwo i szybko uzyskać modele 3D tych budynków, które powstały dawno temu i często nie mają aktualnej dokumentacji — mówi prof. Dariusz Gotlib.

Część budynków Politechniki ma już dokumentację w technologii CAD. Jednocześnie planowany jest najnowszy budynek, który ma mieć charakter „żywego laboratorium” i „inteligentnego budynku”. Powstanie z wykorzystaniem jeszcze nowocześniejszej technologii BIM (Building Information Modeling) powiązanej z GIS (Geographical Information Systems). W tym przypadku integracja z planowanym systemem zarządzania będzie praktycznie natychmiastowa.

— O ile dotąd wspomniane działania nie były często ze sobą powiązane, a ich wyniki wykorzystywane były częściowo, o tyle obecnie staramy się wypracować takie rozwiązania systemowe, które integrowałyby równocześnie wszystkie te procesy. Dalsze pozyskiwanie i udostępnianie informacji będzie realizowane w sposób uporządkowany, w oparciu o wcześniej już opracowane modele bazy danych i platformę informatyczną wykorzystującą technologię GIS — mówi prof. Dariusz Gotlib.

Dostęp do kompletnych informacji o nieruchomościach i obiektach na pewno przyda się zarządcom poszczególnych budynków. Ten sam system informacji o przestrzeni będzie mógł być wykorzystany w czasie odbywających się na uczelni konferencji, zjazdów i targów. Będzie mogła z niego korzystać straż akademicka i osoby odpowiedzialne za rozliczanie pracy serwisu sprzątającego.

— Oczywiście pracownicy administracji na stanowiskach edycyjnych będą mogli korzystać z systemu dostępnego w bardziej zaawansowanej formie niż np. kandydaci na studia, chcący się dowiedzieć, jak dostać się do budynku i pokoju, w którym powinni złożyć dokumenty. W przypadku zadań administracyjnych planujemy integrację systemu z innymi systemami działającymi i planowanymi do wdrożenia w uczelni, np. z systemem ERP, obiegiem dokumentów elektronicznych czy z systemem rezerwacji sal — mówi prof. Dariusz Gotlib.

W połączeniu z ideą tzw. inteligentnych budynków, w których wykorzystuje się różne sensory do ich monitorowania i sterowania automatyką (np. ogrzewanie i klimatyzacja), proponowane rozwiązanie wpisuje się w ideę smart city. Inteligentne miasto nie może przecież istnieć bez inteligentnego zarządzania nieruchomościami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu