Politycy w roli głównej

  • Mariusz Potaczała
opublikowano: 27-08-2012, 00:00

WALUTY

W zeszłym tygodniu euro wyraźnie umocniło się do dolara. Kurs EUR/USD osiągnął maksimum na poziomie 1,2590. Pogłoski o możliwości skupowania długu Hiszpanii i Włoch przez Europejski Bank Centralny wyraźnie poprawiły nastawienie do europejskiej waluty. Natomiast tzw. minutki z ostatniego posiedzenia Fedu obudziły nadzieje na kolejną rundę luzowania ilościowego w USA. Jednak bardzo dobre dane o zamówieniach na dobra trwałe nieco zmniejszyły te nadzieje, co pod koniec tygodnia pozwoliło dolarowi odrobić część strat.

W tym tygodniu poznamy szacunkowe dane o dynamice PKB w USA w drugim kwartale. Gdyby doszło do rewizji w dół poprzednich szacunków, wzrosłyby szanse na trzecią rundę QE, co osłabiłoby dolara. Z drugiej strony nieustanne rozmowy i konsultacje najważniejszych polityków strefy euro budzą nadzieje, że w końcu dojdzie do ustaleń pozwalających w sposób systemowy rozwiązać problemy zadłużenia krajów peryferyjnych, co sprzyja umocnieniu wspólnej waluty.

Na krajowym rynku złoty systematycznie tracił, przekraczając w końcówce tygodnia poziom 4,10 zł względem euro. Polskiej walucie zaszkodziły obawy o stabilność unii walutowej oraz gołębie w swojej wymowie sprawozdanie z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, na którym padł wniosek o obniżkę stóp procentowych o 50 pkt baz. W tym tygodniu wszystko zależeć będzie od nastrojów na rynkach globalnych. Jeśli inwestorzy stracą wiarę w zdecydowane działania europejski polityków, złotego może czekać lekka korekta.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu