Polityka będzie hamulcowym

Rozmawiała: Jagoda Fryc
opublikowano: 01-07-2015, 22:00

3 pytania do... Bartosza Arenina, zarządzającego funduszami Agiofunds TFI

1. Jakie będzie drugie półrocze na GPW?

Polska giełda powinna poruszać się w rytm rynków zagranicznych. W przypadku silniejszego odbicia na rynkach zagranicznych po rozwiązaniu problemu greckiego nasza giełda może w krótkim terminie zachowywać się nieco słabiej, choć nie powinno to trwać długo. Należy pamiętać, że wciąż dane z gospodarki polskiej pozostają dobre i choć w krótkim terminie mogliśmy nie doświadczyć dołka na GPW, to przysłowiowa sprężyna cały czas się naciąga. Elementem hamującym jest bezsprzecznie niepewność związana z kluczowymi kwestiami regulacyjnymi i politycznymi. Jestem jednak optymistą i liczę, że po podliczeniu ewentualnych kosztów zmian rozsądek w sferach politycznych zwycięży.

2. Czyli największym zagrożeniem dla polskiej giełdy pozostaje polityka?

Według mnie tak. Polska w niewielkim stopniu jest zależna od tego, co dzieje się w Grecji ze względu na nikłe powiązania gospodarcze. Wydaje się, że czynnikiem najistotniej wpływającym na nastroje może być ewentualna zmiana władzy i konsekwencje nowych regulacji przez nią wprowadzanych. Inwestorzy pozostają bardzo wrażliwi na ryzyko polityczne, czego najlepszym dowodem jest chociażby presja na bankach czy TFI notowanych na GPW. Kursy spółek z tych branż osuwają się w rytm negatywnych informacji napływających cyklicznie na rynek. W szczególności dotyczy to całkowicie nieprzemyślanego w moim odczuciu pomysłu opodatkowania aktywów TFI, co wiązałoby się z wyczyszczeniem biznesu w segmencie zarządzania aktywami.

3. Które giełdy zagraniczne będą silniejsze niż polska?

Uważam, że pomimo ryzyka grexitu najlepszym miejscem do inwestowania pozostają rynki europejskie korzystające z luzowania ilościowego. Rynki wschodzące w Europie już od jakiegoś czasu pozostają w odstawce i choć trudno być pewnym, kiedy nastąpi przełom, to z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że jeśli już to się stanie, rynki wschodzące powinny dać zarobić zauważalnie więcej.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiała: Jagoda Fryc

Polecane