"Polityka monetarna UE nie rozwiązuje problemu"

KŁ, CNBC.COM
30-07-2012, 13:54

Choć rynki z niecierpliwością wyczekują decyzji Europejskiego Banku Centralnego, który ma w czwartek spotkanie, to zdaniem byłego dyrektora Banku Światowego Roberta Zoellicka, luźniejsza polityka monetarne będzie miała znikomy wpływ na rozwiązanie kryzysu zadłużenia w regionie.

Robert Zoellick, fot. Bloomberg
Zobacz więcej

Robert Zoellick, fot. Bloomberg

- Polityka monetarne z założenia kupuje czas. Nie rozwiązuje podstawowych problemów - powiedział Zoellick w rozmowie z CNBC.

W ubiegły tygodniu prezes EBC, Mario Draghi zobowiązał się uczynić wszystko co konieczne, by uchronić strefę euro przed upadkiem. W piątek mówiono o tym, że w planach jest m.in. obniżka stóp procentowych oraz nowy program płynnościowy.

Zoellick uważa jednak, że to co jest teraz najważniejsze, to fakt, by najbardziej zadłużone państwa, takie jak Hiszpania i Włochy, wprowadziły fiskalne i strukturalne reformy.

- Muszą przeprowadzić reformy. Niemcy mają rację, Hiszpania i Włochy musza naprawić swoją sytuację fiskalną, ale muszą również przeprowadzić reformy strukturalne w celu poprawienia konkurencyjności – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ, CNBC.COM

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / "Polityka monetarna UE nie rozwiązuje problemu"