Polscy brokerzy chcą audytu

opublikowano: 07-09-2017, 22:00

Krajowe domy maklerskie chcą niezależnego audytu ich foreksowego biznesu, zanim nałoży się im kolejny kaganiec.

Izba Domów Maklerskich (IDM) przesłała do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) pismo nawiązujące do projektu zmian ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Z pisma wynika, że IDM chce wspólnie z KNF powołać audytora, który sprawdzi, jak polskie domy maklerskie dotychczas wdrażały zalecenia KNF dotyczące foreksu. „Wnioski z przeprowadzonego badania mogłyby posłużyćjako podstawa do dalszych rozważań na temat zmian prawnych na rynku w interesie branży maklerskiej i krajowych inwestorów” — czytamy w dokumencie.

ONI SĄ WINNI: Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich, 
podkreśla, że problem bezpieczeństwa na foreksie nie leży w wysokości 
dźwigni, ale działalności firm, które po prostu oszukują klientów.
Zobacz więcej

ONI SĄ WINNI: Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich, podkreśla, że problem bezpieczeństwa na foreksie nie leży w wysokości dźwigni, ale działalności firm, które po prostu oszukują klientów. Fot. Marek Wiśniewski

Sam projekt ustawy — formalnie stoi za nim Ministerstwo Finansów — zakłada m.in. zmniejszenie możliwej do oferowania klientom dźwigni finansowej ze 100 do 25. Innymi słowy, depozyt wnoszony przez klienta będzie musiał odpowiadać co najmniej 4 proc. wartości nominalnej instrumentu finansowego, podczas gdy obecnie jest to 1 proc. IDM już wcześniej sugerowała, by z jakimikolwiek zmianami poczekać na wytyczne europejskiego nadzoru ESMA, które mają pojawić się na początku 2018 r. Teraz o tym przypomina, wyliczając kilka krajów, które wstrzymały prace nad regulacją foreksu właśnie w oczekiwaniu na wytyczne ESMA.

„W naszej ocenie niekonkurencyjność przepisów w Polsce względem przepisów w Unii Europejskiej doprowadzi do odpływu dużej części polskich inwestorów do nienadzorowanych w Polsce podmiotów oraz do odległych jurysdykcji. Tym samym takie działania mogą zwiększyć szarą strefę i ograniczyć ochronę polskiego klienta detalicznego” — uważają krajowe domy maklerskie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu