Polscy księgowi optymistami

opublikowano: 10-09-2017, 22:00

Wielu fachowców od finansów wierzy, że szybko znajdą nową pracę. W sierpniu należeli do osób częściej poszukiwanych przez rekruterów.

Polscy specjaliści zajmujący się księgowością patrzą w przyszłość z optymizmem — wynika z badania Confidence Index za drugi kwartał 2017 r. przeprowadzonego przez Michael Page. Ponad 72,5 proc. z nich przewiduje, że w najbliższych miesiącach poprawi się ich pozycja zawodowa i sytuacja na rynku pracy.

Taki wynik ankiety sprawił, że księgowi z Polski zajęli drugie miejsce, zaraz po niemieckich respondentach, wśród których 75,4 proc. ma pozytywne podejście do swojej przyszłości. Na kolejnych miejscach badania, którym zmierzono poziom optymizmu specjalistów od finansów, uplasowali się ankietowani z Wielkiej Brytanii (65,7 proc. pozytywnych odpowiedzi), Francji (50,8 proc.), Hiszpanii (31,5 proc.) i Włoch (25,3 proc.).

Piotr Dziedzic, dyrektor w Michael Page, tłumaczy takie nastroje niską stopą bezrobocia oraz dużą liczbą ofert zatrudnienia. Jego zdaniem to zdecydowanie pozytywnie wpływa na optymizm, w tym także na pozycję kandydatów na polskim rynku pracy. — Dotyczy to już bardzo wielu sektorów gospodarki.

Taki nastrój powinien utrzymać się przez najbliższe miesiące. Nawet pomimo najnowszych danych GUS, według których w drugim kwartale tego roku tempo wzrostu gospodarczego w Polsce minimalnie wyhamowałoz 4 proc. do 3,9 proc. — ocenia Piotr Dziedzic. Według badania, prawie 52 proc. finansistów ankietowanych w Polsce przewiduje poprawę swojej sytuacji finansowej w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Nie są oni w tej kwestii największymi optymistami. Podwyżek spodziewa się nawet 57 proc. W przypadku Hiszpanów jest to 42,3 proc., a Włochów — 26,4 proc.

Badani planują też ewentualną zmianę miejsca zatrudnienia. Ponad połowa polskich księgowych (57,1 proc.) decyduje się na to, aby wykorzystać i rozwijać swoje umiejętności, przy czym jednocześnie 53,8 proc. rodzimych finansistów uważa, że znajdzie następną pracę w czasie krótszym niż trzy miesiące. Chęć doskonalenia motywuje do zmian także respondentów z Niemiec (40 proc.), Włoch (38,2 proc.), a także Wielkiej Brytanii (32,4 proc.). Bezrobocie okazało się głównym powodem szukania nowej pracy przez ankietowanych z Francji (42,1 proc.) i Hiszpanii (55,6 proc.). — Polska jest aktualnie w fazie dynamicznego rozwoju gospodarczego, co przekłada się na pozytywne opinie o różnych aspektach rynku pracy, takich jak wynagrodzenie czy czas potrzebny na znalezienie nowego zatrudnienia — podkreśla Piotr Dziedzic.

Z analiz GoldenLine za sierpień tego roku wynika, że osoby ze specjalizacją „Finanse/ Ekonomia” były na drugim miejscu wśród najczęściej poszukiwanych kandydatów do pracy. 11 proc. z nich otrzymało oferty od rekruterów. Na pierwszym nadal plasują się specjaliści IT (19 proc. propozycji).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu