Polska i Arabia Saudyjska chcą pogłębiać współpracę

opublikowano: 11-10-2003, 19:12

PAP: Polska i Arabia Saudyjska podpisały w sobotę umowę o współpracy gospodarczej, handlowej, inwestycyjnej i technicznej, która ma przyczynić się do zwiększenia wymiany handlowej pomiędzy obydwoma państwami.

"Jestem przekonany, że te działania pomogą zwielokrotnić obroty i wzajemne inwestycje" - powiedział wicepremier Marek Pol po podpisaniu umowy z zastępcą ministra spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej dr Nizarem Madanim.

Umowa, która obejmuje również kulturę i turystykę ma pozwolić na zawieranie porozumień szczegółowych dotyczących poszczególnych dziedzin. Do tej pory nie były one regulowane przez żadne umowy.

W okresie powojennym Polska nie utrzymywała stosunków dyplomatycznych z Arabią Saudyjską. Zostały one nawiązane dopiero w 1995 roku.

Oficjalnej delegacji towarzyszy kilkudziesięciu przedstawicieli polskich przedsiębiorstw, którzy liczą na nawiązanie bliższych kontaktów i współpracy przy inwestycjach w Polsce i Arabii Saudyjskiej. Ma to związek z sygnałami z Arabii Saudyjskiej o dywersyfikacji kierunków inwestowania.

Atutem Polski jest również fakt, że jest ona największym rynkiem spośród państw wchodzących w najbliższym czasie do Unii Europejskiej.

Wzajemne obrony handlowe między Polską a Arabią Saudyjską w 2001 r. wyniosły łącznie 47,7 mln USD. W tym polski eksport 35,7 mln USD, a w 2002 roku osiągnęły 80,6 mln USD, w tym eksport 66,7 mln USD. Pierwsze siedem miesięcy 2003 roku zamknęło się obrotami w wysokości 51,8 mln USD, przy czym eksport z Polski wyniósł 33,3 mln USD.

Na polski eksport towarowy składają się głównie artykuły spożywcze, produkty chemiczne, materiały i produkty z drewna i wyroby hutnicze. W imporcie dominują produkty chemiczne, minerały i kształtowniki aluminiowe.

Jedną ze sfer, gdzie przydatne mogą być polskie doświadczenia i którą zainteresowani są Saudyjczycy to poszukiwanie i eksploatacja złóż gazu, gdzie wydobywany jest jedynie gaz, bez ropy naftowej. W Arabii Saudyjskiej gaz wydobywa się jedynie przy okazji wydobycia ropy.

Ogólna wartość saudyjskich inwestycji zagranicznych szacowana jest na 500-600 mld USD. (PAP)

:

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Polska i Arabia Saudyjska chcą pogłębiać współpracę