Polska lepiej oceniona

Łukasz Świerżewski
05-11-2003, 00:00

Agencja ratingowa Fitch podniosła wczoraj perspektywę ratingu Polski ze stabilnej na pozytywną.

Londyńska agencja ratingowa Fitch podniosła perspektywę ratingu długoterminowego Polski w walucie zagranicznej ze stabilnej do pozytywnej. Ocena pozostała na poziomie BBB+. Wyróżnienie nie spotkało jednak tylko nas. Fitch postąpił podobnie w stosunku do siedmiu innych państw wstępujących do UE. Poprawa wynika bowiem z opcji przyjęcia przez te kraje wspólnej waluty euro. Wcześniej będą one musiały przystąpić do mechanizmu ERM 2, wymuszającego przestrzeganie tzw. kryteriów z Maastricht.

Decyzja agencji ratingowej bardzo ucieszyła wicepremiera Jerzego Hausnera.

— Jestem szczęśliwy. Wreszcie ci, którzy powinni, zaczęli dostrzegać wysiłki rządu na rzecz wzrostu gospodarczego i ratowania finansów publicznych — twierdzi Jerzy Hausner.

Rząd nie sprecyzował jednak dotychczas jednoznacznie, kiedy Polska ma znaleźć się w strefie euro. Zdecydowane stanowisko zajął tylko Narodowy Bank Polski, który przekonuje, że wspólną walutę trzeba przyjąć jak najszybciej, czyli już w 2007 r.

Na wiadomość o decyzji Fitch dobrze zareagowały rynki. Złoty i obligacje umocniły się. Analitycy studzą jednak nastroje.

— Nie wierzę, żeby jedna wiadomość mogła poprawić nastroje na rynkach na dłużej. Ona wciąż nie usuwa przyczyny ostatnich spadków, czyli niepewności związanej z polityką fiskalną — twierdzi Jacek Wiśniewski, szef zespołu analityków Pekao SA.

— Czynnikiem, który mógłby usunąć krótkookresowe ryzyko, jest przyjęcie bardzo czytelnego i wiarygodnego planu wejścia strefy euro — dodaje Marcin Mróz z Societe Generale.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polska lepiej oceniona