Polska MOC w niemieckich hulajnogach

opublikowano: 07-10-2019, 22:00

Market One Capital postawił na Tier Mobility. Dołączył do międzynarodowych funduszy, które w tej rundzie zainwestowały w projekt 60 mln USD.

Market One Capital (MOC), polski fundusz finansujący start-upy, przyłączył się do jednej z największych rund B, jakie w tym roku przeprowadzono na Starym Kontynencie. Na celowniku grupy międzynarodowych inwestorów znalazła się niemiecka spółka Tier Mobility, rozwijająca usługę wynajmu elektrycznych hulajnóg miejskich.

Inwestycja w Tier Mobility jest jedną z największych w tzw.
serii B, jakie w tym roku zrealizowano w Europie. Cieszy mnie, że mamy w niej
swój udział i wchodzimy przy tym we współpracę z takimi funduszami, jak
Northzone, White Star, Goodwater – podkreśla Marcin Kurek, partner zarządzający
w Market One Capital.partner zarządzający w Market One Capital.
Zobacz więcej

W SKALI EUROPEJSKIEJ:

Inwestycja w Tier Mobility jest jedną z największych w tzw. serii B, jakie w tym roku zrealizowano w Europie. Cieszy mnie, że mamy w niej swój udział i wchodzimy przy tym we współpracę z takimi funduszami, jak Northzone, White Star, Goodwater – podkreśla Marcin Kurek, partner zarządzający w Market One Capital.partner zarządzający w Market One Capital. Fot. WM

Firma pozyskaławłaśnie 60 mln USD głównie od funduszy Mubadala Capital i Goodwater Capital. Pieniędzmi sypnęli też inni, nowi i dotychczasowi inwestorzy, m.in. AXA Germany, Evli Growth Partners, White Star Capital, Northzone, Speedinvest. Start-up, który na rynek wszedł w 2018 r. od inwestorów pozyskał już w sumie ok. 100 mln EUR.

Polski MOC dokapitalizował projekt już trzykrotnie — w rundzie A, wewnętrznej transzy finansowej i właśnie ogłoszonej rundzie B. Fundusz nie ujawnia jednak kwoty, jaką wydał na rozwój niemieckiej spółki. Jest to natomiast jedna z największych inwestycji, jakie ma na koncie.

Udział funduszu w kapitalizacji Tier Mobility nie jest dominujący, jednak rodzime podmioty venture capital rzadko wychodzą za granicę. W kraju kurczowo trzyma je zwykle publiczne finasowanie i związane z nim wymogi inwestowania w projekty z „polskim pierwiastkiem”. Market One Capital przełamuje ten schemat — jest zasilany przez Europejski Fundusz Inwestycyjny i prywatny kapitał m.in. od współzałożycieli Grupy Pracuj, DocPlannera, Brainly, Eobuwie.pl.

— Tier Mobility jest jedną z najszybciej rosnących spółek w swojej kategorii. Próg 10 mln przejazdów osiągnęła szybciej niż Lime i Bird, czyli jej główni konkurenci. Firma działa już w ponad 40 miastach, w 12 krajach. Ma też szansę na zdobycie pozycji lidera w Niemczech, które w czerwcu uregulowały prawnie kwestię elektrycznych hulajnóg, otwierając tym samym przestrzeń dla biznesu — wyjaśnia Marcin Kurek, zarządzający MOC.

Jego zdaniem w tym segmencie tkwi duży potencjał, bo już teraz przejazdy o dystansie do 3 km stanowią połowę całego globalnego transportu osobowego.

— Analizy wykazują również, że osoby wybierające inny środek transportu niż samochód wydają w mieście więcej pieniędzy, co przyczynia się do ich rozwoju. Doceniam to, że Tier Mobility jest otwarty na współpracę z miastami i wchodzi z nimi w partnerstwa, zwiększając tym samym szanse rozwoju własnego biznesu — dodaje Marcin Kurek.

Błyskawiczny rozwój spółki nie tylko w zakresie usług elektromobilnych, ale i technologii konsumenckich podkreśla również Chi-Hua Chien, partner zarządzający Goodwater Capital. MOC zainwestował dotychczas w 11 start-upów, w tym cztery zagraniczne (Tire Mobility, EverSports, Welcomepickups, Nautal).

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu