Polska odzyskała kolejną stratę wojenną

opublikowano: 26-09-2019, 22:00

Sukcesem zakończyła się restytucja „Wnętrza katedry w Mediolanie” Marcina Zaleskiego.

Obraz powrócił do Muzeum Narodowego w Warszawie dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy wsparciu Stowarzyszenia Przyjaciele MNW. Od 10 września 2019 r. praca jest dostępna dla zwiedzających. Obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Prawdopodobnie znajdował się w muzeum do wybuchu powstania warszawskiego w 1944 r. Losy dzieła Zaleskiego pozostawały nieznane do stycznia 2018 r., kiedy został zdeponowany w domu aukcyjnym Dorotheum w Wiedniu.

Praca jest dziełem artysty uznawanego za najwybitniejszego dziewiętnastowiecznego polskiego weducistę (wł. veduta — panorama). Marcin Zaleski (1796-1877) ponad 50 lat spędził w Warszawie, dokumentując jej ulice i zabytki. Przedstawiał również inne miasta polskie i europejskie, wnętrza rezydencji i kościołów. Resort kultury nadal poszukuje ponad 100 obrazów autorstwa tego malarza, będących polskimi stratami wojennymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Guzińska

Polecane