Polska trzecia w inwestycjach

opublikowano: 06-06-2013, 00:00

Wielki powrót. Po spadku na szóste miejsce w ubiegłym roku Polska znów jest trzecia w Europie pod względem liczby miejsc pracy, które powstały dzięki zagranicznym inwestycjom — wynika z badania przeprowadzonego przez Ernst & Young.

Miejsc pracy w Polsce powstało 13,1 tys., podczas gdy w Wielkiej Brytanii 30,3 tys., a w Rosji blisko 13,4 tys., jednak wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem — 67,7 proc. — daje Polsce prowadzenie w Europie. Największy skok zanotowaliśmy też pod względem liczby projektów — o 22,3 proc.

None
None

— Trzeba się tylko cieszyć. Badanie opisuje inwestycje ogłoszone w 2012 r., które będą realizowane także w tym i przyszłym roku, a więc zwiększą napływ zagranicznego kapitału do Polski. To także dowód na to, że sposób liczenia bezpośrednich inwestycji zagranicznych, w którym brany jest pod uwagę m.in. kapitał w tranzycie, nie do końca odzwierciedla napływ inwestycji produkcyjnych — mówi Zbigniew Zimny, ekspert ONZ ds. Inwestycji, wykładowca Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Z danych NBP wynika, że 2012 r. był dla Polski fatalny — zagranicznych inwestycji było 2,7 mld EUR wobec 13,6 mld EUR w 2011 r. To jednak m.in. efekt wycofania kapitału w tranzycie.

Polska jest najlepsza w Europie Środkowej i Wschodniej, ale cały region wypadł w tegorocznym rankingu świetnie. Choć liczba projektów spadła o 4,8 proc., to powstało o 26,1 proc. więcej miejsc pracy.

Więcej w "Pulsie Biznesu" >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane