Polski Booklikes wśród najlepszych

Polacy nie potrafią stworzyć międzynarodowego start-upu? Nic bardziej mylnego. Wystarczyło znaleźć niszę, a pomysł docenił Microsoft

Informowaliśmy ostatnio o amerykańskim portalu Brilliant, skierowanym do miłośników matematyki i fizyki. Swoją niszę znaleźli też Polacy — tworzą społeczność ludzi pochłaniających książki. BookLikes ma być mekką dla fanów literatury. BookLikes został założony przez dwoje Poznaniaków — Joannę Grzelak-Piaskowską oraz Dawida Piaskowskiego.

None
None

— Jeśli chodzi o skład inwestorski, to 15 proc. udziałów posiada inwestor — SpeedUp Group. Reszta jest w rękach założycieli oraz pozostałych członków zespołu — mówi prezes Dawid Piaskowski.

Portal ma prostą receptęna sukces: skupił się na dobrze sprofilowanej grupie docelowej, silnie emocjonalnie związanej z tematyką portalu. Ponadto angażuje użytkowników, skupiając się na blogach. Skorzystał też z możliwości, jakie daje internet, i powstał jako przedsięwzięcie dostępne na całym świecie. To ostatnie jest często bolączką polskich firm i start- -upów, które koncentrują się na rynku krajowym, na drugi plan zostawiając wyjście za granicę.

Portal dołączył właśnie do grupy 12 najlepszych start-upów w Europie wybranych przez koncern Microsoft w ramach BizSpark European Summit 2013. W lipcu finaliści zaprezentują swoje pomysły podczas konferencji, na którą przyjedzie śmietanka branży nowych technologii.

Jak działa BookLikes? Użytkownicy dzielą się recenzjami przeczytanych książek, tworzą wirtualne biblioteki i umieszczają przeczytane książki na linii czasu. Każdy może także zacząć pisać blog o literaturze.

Z portalu korzysta już 12 tys. osób z całego świata, nawet z tak egzotycznych zakątków, jak Chiny i Kanada. Gigant komputerowy z Redmond nie tylko wyróżnił BookLikes w konkursie, ale wspiera twórców w ramach programu BizSpark Plus. Jest tam jeszcze sześć start-upów technologicznych z Polski, w tym Okazjum.pl, serwis z lokalnymi promocjami w sieciach handlowych, kolejny projekt rozwijany przez twórców BookLikes.

Co daje im Microsoft? Koncern podaje, że chodzi o bezpłatne oprogramowanie i wsparcie technologiczne, marketingowe oraz biznesowe. Firma założona przez Billa Gatesa nie jest jednak jedynym potężnym koncernem wspierającym raczkujące firmy z Polski. Od kilku tygodni w Krakowie działa hub:raum, inkubator prowadzony przez Deutsche Telekom, właściciela T-Mobile, który poszukuje start-upowych perełek na terenie Europy Środkowo-Wschodniej.

Polskie start-upy wspierane przez Microsoft

1. PlaceChallenge (placechallenge.com) 2. Manubia (manubia.pl) 3. Migam.pl (migam.pl) 4. BookLikes.com (booklikes.com) 5. Okazjum.pl (okazjum.pl) 6. KnowledgeHives (knowledgehives.com) 7. Sugentum.com (sugentum.com)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane