Polski deweloper utrzymał się na podium

opublikowano: 05-03-2020, 22:00

Deweloper magazynowy 7R oddał 14 kolejnych obiektów i ma trzecią co do wielkości w kraju powierzchnię w budowie.

14 — tyle magazynów oddała do użytku w 2019 r. firma 7R. Łącznie to około 288 tys. m kw., ponaddwukrotnie więcej niż przed rokiem. Według danych JLL 7R drugi rok z rzędu utrzymuje się na trzecim stopniu podium w konkurencji „powierzchnia magazynowa w budowie” (na koniec 2019 r. 227 tys. m kw.). Niedoścignionym liderem jest Panattoni (809,5 tys. m kw.), a drugie miejsce zajmuje Hillwood (288 tys. m kw.). W ubiegłym roku 7R wynajęło niemal 290 tys. m kw. powierzchni w ramach 43 zawartych umów, co oznacza 45-procentowy wzrost rok do roku i plasuje firmę na drugim miejscu w Polsce pod względem wynajętej powierzchni magazynowej netto.

Produkt dla funduszy

W tym roku 7R zamierza rozwijać sieć parków, a także magazynów ostatniej mili pod marką City Flex na terenie całego kraju, mocno koncentrując się na nowych rynkach magazynowych, czyli poza Warszawą, Poznaniem, Łodzią, Wrocławiem i Górnym Śląskiem. W odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów firma wzięła się też za ekologię. Stworzyła ekolinię produktową 7R Green. Sprzedaż mają napędzać także partnerstwa. Wspólnie z Hillwoodem firma uczestniczyław największej ubiegłorocznej transakcji na krajowym rynku magazynowym — portfel, na który składały się obiekty w Tczewie, Krakowie i Warszawie, za 175 mln EUR kupiło od deweloperów GLL Partners. 7R ma też na koncie duże transakcje z SEGRO European Logistics Partnership (SELP).

— W czerwcu sfinalizowaliśmy sprzedaż parku magazynowego we Wrocławiu, a jesienią podpisaliśmy umowę o realizacji obiektu City Flex w Łodzi. Na początku tego roku SELP kupił od nas jeszcze dwa takie magazyny w Łodzi i dwa we Wrocławiu — informuje Bartłomiej Krawiecki, członek zarządu 7R.

Strategia wzrostu

Polska to obecnie ósmy pod względem podaży rynek magazynowy w Europie. Dynamiczny rozwój sektora przyciąga uwagę światowych graczy. Przykładem jest zawarte w 2019 r. joint venture 7R z MF Capital (MFC) oraz DIL Polska Baumanagement. Firmy połączyły siły przy realizacji projektu MFC — 7R City Flex Warsaw Airport I. W ubiegłym roku natomiast deweloper podjął współpracę z amerykańskim InSite Real Estate w celu stworzenia wspólnej oferty w zakresie inwestycji typu BTS (z ang. build to suit, czyli szyte na miarę) dla najemców z sektora przemysłowego i logistycznego na terenie całej Polski. Kolejnym zawiązanym partnerstwem jest kooperacja z Liebrecht & wooD przy inwestycji 7R Park Poznań East.

OKIEM EKSPERTA

Magazynom brakuje gruntów

SZYMON GASPARSKI, dyrektor ds. powierzchni przemysłowych i logistycznych w Nuvalu

Rynek magazynowy co rok bije rekordy pod wzgledem oddawanej powierzchni. Deweloperzy walczą, żeby ugryźć jak największy kawałek tortu, a w związku z coraz mniejszą dostępnością gruntów na czołowe miejsca wysuwają się ci, którzy potrafią zdobyć działki w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach. Ceny wciąż rosną i nic nie wskazuje na to, by ten trend miał ulec zmianie. Często są tak wysokie, że stawiają pod znakiem zapytania rentowność projektu. Deweloperzy muszą więc szukać alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich jest zainteresowanie się tzw. trudnymi gruntami. Skomplikowana sytuacja prawna nieruchomości wymaga jednak zaangażowania czasu i pieniędzy, a niejednokrotnie godzenia interesów rozproszonych właścicieli.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane