Polskie korzenie pomogły wygrać 1 mld USD

opublikowano: 19-02-2018, 09:05
aktualizacja: 19-02-2018, 09:08

East Mediterranean Gas (EMG), izraelski operator gazociągu przesyłowego ma dostać 1,03 mld USD plus odsetki od firm z Egiptu za wstrzymanie dostaw gazu, donosi dziennik Haaretz powołując się na werdykt międzynarodowego sądu arbitrażowego w Kairze.

Spór dotyczył wydarzeń sprzeda sześciu lat. Wówczas dwie egipskie spółki wstrzymały dostawy gazu do EMG. Jego rozstrzygnięcie zapadło po tym jak UNCITRAL, czyli komisja ONZ do spraw międzynarodowego prawa handlowego uznała iż Egyptian Natural Gas i Egyptian General Petroleum Corporation wstrzymując dostawy  naruszyły umowy handlowe z.... Polską. UNCITRAL powołał się na to, że urodzony w Polsce Yossi Maiman, kontrolujący holding Ampal-American, do którego należało 12,5 proc. EMG, zadeklarował w sądzie iż jest obywatelem Polski i w związku z tym obejmuje go ochrona wynikająca z umów między Polską i Egiptem dotyczących wzajemnej ochrony inwestorów.

Po tym jak przesył gazu przez EMG został wstrzymany Ampal ogłosił bankructwo, przypomina Haaretz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, haaretz.com

Polecane