Polskie miasta w pierwszej setce inteligentnych

AR
opublikowano: 29-08-2019, 17:58

69. miejsce dla Warszawy i 95. dla Wrocławia - takie pozycje zajmują polskie miasta wg. rankingu CIMI, analizującym 174 miasta na świecie pod kątem realizacji idei inteligentnego miasta.

Ranking Cities in Motion Index 2019 (CIMI) porównuje miasta pod kątem 9 wymiarów, które są kluczowe dla realizacji wizji smart city. Są to kolejno: kapitał ludzki, więzi społeczne, gospodarka, zarządzanie, środowisko, mobilność i transport, planowanie przestrzenne, oddziaływanie międzynarodowe i technologia.

- Rozwój wizji inteligentnego miasta to bardzo istotny czynnik budowy metropolii przyszłości nie tylko w kontekście zadowolenia i komfortu mieszkańców, ale także stymulowania biznesu. Firmy i przedsiębiorstwa w dużym stopniu korzystają z inicjatyw z obszaru smart cities, które są czynnikiem wpływającym na ich rozwój np. poprzez przyciąganie nowych talentów - mówi Krzysztof Kozłowski, dyrektor Działu Administracji Samorządowej w Esri Polska.

Badacze ze Szkoły Biznesu IESE przy Uniwersytecie w Nawarze prześwietlili miasta w oparciu o metodologię, na którą składała się analiza szeregu opisów wdrożeń (success stories) i pogłębionych wywiadów z włodarzami, przedsiębiorcami, pracownikami naukowymi i ekspertami zaangażowanymi w rozwój metropolii. Przyjęty model opiera się na zestawie kroków, które obejmują nie tylko diagnozę sytuacji, ale także opracowanie strategii i przede wszystkim jej wdrożenie. 

 - Aż  6 z tych wymiarów w dużej mierze opiera się na wykorzystaniu technologii location intelligence - uważa Krzysztof Kozłowski.

W San Francisco (21. miejsce na liście CIMI) urbaniści przy wykorzystaniu rozwiązań location intelligence mogą wizualizować planowane budynki i przewidywać wpływ inwestycji na środowisko. Z kolei Los Angeles (16. na liście CIMI) wykorzystuje systemy informacji geograficznej (GIS) do współdzielenia informacji na temat inwestycji i danych dotyczących miasta z mieszkańcami i przedsiębiorcami. 

Autorzy rankingu przyznali 69. miejsce dla Warszawy i 95. dla Wrocławia. Liderami okazały się Londyn i Nowy Jork. 

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy