Ponad 2000 wniosków o upadłość

opublikowano: 30-08-2013, 10:00

Ponad dwa tysiące wniosków o upadłość trafiło do sądów w ciągu pierwszego półrocza. W tym czasie sądy orzekły o upadłości zaledwie 466 firm.

W pierwszym półroczu br. sądy ogłosiły upadłość 466 firm — informuje Coface. Ale to nie ogłoszone upadłości pokazują rzeczywisty rozmiar problemu z niewypłacalnością firm w Polsce. Dane o liczbie ogłoszonych przez sądy upadłości przedstawiają jedynie firmy, wobec których zostało przeprowadzone oficjalne postępowanie upadłościowe, a nie uwzględniają przedsiębiorców, którzy zakończyli aktywność gospodarczą poprzez likwidację albo zawieszenie działalności.

Warto przyjrzeć się choćby liczbie złożonych wniosków o upadłość. Jak informuje Coface na podstawie danych pozyskanych z Ministerstwa Sprawiedliwości, w pierwszym półroczu tego roku trafiło ich do sądów 2 214, czyli o 7,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub.r.

Od początku 2009 r. do końca I półrocza 2013 r. do sądów wpłynęło blisko 16 700 wniosków o upadłość przedsiębiorstw. Zdaniem Coface, złożenie wniosku do sądu, czy to przez wierzyciela, czy przez samego dłużnika, najczęściej potwierdza złą kondycję finansową przedsiębiorstwa, choć część złożonych wniosków może być też elementem gry biznesowej — składają je wierzyciele, którzy mają kłopoty ze ściągnięciem należności od odbiorcy i w ten sposób chcą wywrzeć nim nim presję. Wielu dłużników może być w dobrej kondycji, choć opóźnia się z płatnościami. Należy jednak przyjąć, że większość z ponad 2 tys. złożonych wniosków o upadłość oznaczało problemy danej firmy z niewypłacalnością oraz problemy jej dostawców, choć nie wszystkie wnioski, nawet w przypadku poważnych problemów, kończą się upadłością.

— Z naszych obserwacji podczas bieżącej współpracy z ubezpieczonymi firmami i analizy kondycji ich odbiorców wynika, że instytucja upadłości — powoli, ale jednak coraz częściej — staje się formą ratowania firmy i stanowi element jej restrukturyzacji — mówi Jarosław Jaworski, prezes Coface.

Spośród 2163 wniosków rozpatrzonych przez polskie sądy w I połowie 2013 r. w blisko 22 proc. przypadków (466) orzeczono o postanowieniu upadłości, z czego 381 spraw zakończyło się ogłoszeniem upadłości w celu likwidacji majątku dłużnika, a 85 upadłością z możliwością zawarcia układu. Z 1700 pozostałych wniosków aż 662 została przez sądy oddalona, ponieważ majątek dłużnika nie wystarczał na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego albo niewypłacalność firmy była zbyt niska. 520 wniosków sądy zwróciły, ponieważ sposób ich złożenia nie odpowiadał wymogom ustawy (np. wniosek był nienależycie opłacony albo brakowało w nim danych). Prawie 250 razy postępowanie zostało umorzone, ponieważ składający sam wycofał wniosek, wszyscy wierzyciele zażądali umorzenia sprawy albo majątek dłużnika nie wystarczał na pokrycie roszczeń.

16,7 tys. Tyle wniosków o upadłość trafiło do sądów od początku 2009 r. do końca I półrocza br.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu